Teatr dla najmłodszych widzów

0
86
Fot: Teatr Mały

Teatr Mały startuje z inicjatywą skierowaną do najmłodszych widzów. Teatr Malutki to propozycja dla dzieci w wieku 1-4 lat. Pierwsze spektakle dla maluchów już 16 października. Zaplanowano trzy pokazy: o godz. 11 13 i 15. Czas trwania – około 25 minut. Każdy spektakl poprzedzają 30-minutowe warsztaty rodzinne wprowadzające do spektaklu. Cena biletu – 40 zł (dziecko plus opiekun).

Pomysł, by zaprosić do teatru tę naprawdę najmłodszą publiczność, nie jest wcale nowością. Inicjatywa rozwija się Polsce od kilku lat jako Teatr Naj Naj prowadzony przez Centrum Kultury Dziecka w Poznaniu. – Takie spektakle są bardzo popularne np. w Warszawie. Bilety wyprzedają się na pniu – mówi Joanna Piwowar Antosiewicz, która przygotowuje pierwszy tyski spektakl „naj-najowy”. – Ten teatr ma inny charakter niż tradycyjne przedstawienia bajkowe. To są małe spektakle. Tu ważny jest intymny charakter relacji między widzami i nami, aktorami. Nie wszystko da się też zaplanować, nigdy do końca nie wiadomo, co się wydarzy i jak będą reagować dzieci. Nie obowiązuje tu konwencja, że trzeba być „grzecznym”. Małym dzieciom pozwalamy na ich naturalne reakcje. Po spektaklu jest możliwość wejścia na scenę, dotykania rekwizytów. Oczywiście jeżeli dziecko płacze lub jest niespokojne rodzić może z nim wyjść. Przygotowujemy specjalną przestrzeń, w której dziecko może się wyciszyć, a mama przebrać je lub nakarmić.

Prace nad Teatrem Malutkim rozpoczęły się już wiosną, podczas „lockdownu”. – Aby się do tego przygotować, zaprosiliśmy na warsztaty Alicję Morawską-Rupczak, autorkę uznanych spektakli „naj-najowych” – mówi Joanna Piwowar Antosiewicz. – Nad scenografią pracował cały zespół Teatru Małego. Do tego przygotowaliśmy przestrzeń dla rodziców z dziećmi w Pokoju Edukacji Twórczej. Tu rozpoczniemy nasze spotkanie, dzieci będą mogły się wyciszyć, a rodzice napić się kawy. Tu nastąpi też wprowadzenie do spektaklu, a następnie wszyscy razem z muzyką przejdziemy na scenę, gdzie będzie przedstawienie.

Joanna Piwowar-Antosiewicz wraz z Anną Białoń odpowiadają za scenariusz i reżyserię, wystąpią też na scenie.

 

Dodaj swój komentarz!

avatar