Klimatyzator przenośny – czy to jest skuteczne?

0
220

Klimatyzacja domowa staje się nieodzownym elementem wyposażenia mieszkania, gwarantując komfort nawet w upalne dni. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów urządzeń chłodzących, ale w tym artykule przedstawimy jeden z nich – klimatyzator przenośny.

Jak to działa?

Klimatyzator przenośny, jak sama nazwa wskazuje, możemy dowolnie przemieszczać, w zależności od aktualnych potrzeb, chłodząc pomieszczenie, w którym aktualnie przebywamy.

Urządzenie tego typu składa się przede wszystkim z wymienników ciepła, dzięki którym możliwe jest pobranie ciepłego powietrza z pomieszczenia i oddanie go już schłodzonego. Chłodzenie jest możliwe dzięki krążącemu w klimatyzatorze czynnikowi chłodniczemu.

W uproszczeniu można porównać klimatyzator przenośny do lodówki, jednak w lodówce ciepło odprowadzane jest przez kratkę, a w klimatyzatorze – przez rurę wyrzutową.

Klimatyzator z rurą nie wymaga specjalistycznego montażu, można z łatwością zainstalować go samodzielnie. Na montaż nie potrzeba również zgody spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ nie ingeruje on w strukturę budynku.

Zalety klimatyzatora przenośnego

  • jest tańszy od klimatyzacji ściennej;
  • mobilność umożliwia przenoszenie go między pokojami, w zależności od potrzeb;
  • nie wymaga specjalistycznego montażu ani zezwoleń;
  • sprawdzi się w domu wolnostojącym i w bloku.

Moc chłodnicza – najważniejszy parametr

To dzięki niej możliwe jest określenie powierzchni, jaką ochłodzi klimatyzator przenośny.

Na 1 m³ powietrza powinno przypadać ok. 0,03 kW mocy chłodzącej.

Dla przykładu – schłodzenie sypialni o powierzchni 30 m² i wysokości 2,7 m wymaga 2,43 kW mocy

(30 x 2,7 x 0,03).

Ten wynik trzeba powiększyć o 25%, jeśli budynek jest słabo izolowany termicznie, a okna wychodzą na stronę południowo-zachodnią.

Brak rury? To klimatyzer!

Producenci często stosują te nazwy zamiennie, dlatego nazwa klimatyzator bez rury funkcjonuje w naszej świadomości.

Takie urządzenie jest tanie – kupimy je nawet za  ok. 200 zł, ale niestety w tej cenie nie otrzymamy skutecznego chłodzenia. Wynika to ze sposobu działania klimatyzera, który do chłodzenia wykorzystuje wodę.

Czy to się opłaca?

Klimatyzatory przenośne do działania potrzebują prądu, niestety więcej niż w przypadku oczyszczaczy czy nawilżaczy powietrza. Dlatego istotne jest, by stosunek wydajności do ilości zużywanej energii był optymalny – na szczęście wiele klimatyzatorów dostępnych na polskim rynku zalicza się do klasy energetycznej A, a nawet A+.

Dodatkowo, niektóre modele to inwestycja całoroczna – nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają, wentylują i osuszają powietrze.

Wśród nich znajdziemy model Fersk Vind, jeden z najwydajniejszych klimatyzatorów dostępnych na rynku, który dzięki posiadanym funkcjom sprawdzi się nie tylko podczas gorącego lata.

Fersk Vind zalicza się do klasy energetycznej A/A+, a więc nie generuje wysokich rachunków.

3,52 kW mocy chłodniczej pozwoli na skuteczne schłodzenie mieszkania o powierzchni do 40m² .

Więcej informacji na: Fersk.pl.