Idzie nowe – JPK_V7M i JPK_V7K

0
166
JPK_VAT7K - JPK_VAT7M

Dotychczas od stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy VAT składają obowiązkowo deklarację JPK_VAT (JPK – jednolity plik kontrolny), która stałą się dla Krajowej Administracji Skarbowej podstawowym źródłem informacji i zawiera dane o sprzedaży podatnika oraz jego odliczonych zakupach.

Ponadto podatnicy co miesiąc składają deklaracje VAT-7 lub do wyboru VAT-7k kwartalnie. VAT-7 to nic innego jak wyliczony podatek do zapłacenia Urzędowi Skarbowemu na podstawie sprzedaży lub zwrotu na podstawie zakupów w okresie objętym deklaracją. Deklaracja jest ostatecznym rozliczeniem, co oznacza, że w podatku VAT nie pobierane są zaliczki.

Te dwa dokumenty (VAT-7 i raport JPK_VAT) uzupełniają się i mają za zadanie uszczegółowić wszystkie informacje dotyczące podatku VAT. Co się tyczy raportu JPK_VAT to zawsze przygotowuje się go za okresy miesięczne i w tym przypadku nie ma zastosowania prawo do rozliczenia kwartalnego VAT. Raport ma wartość jedynie informacyjną i nie wywołuje skutków dla poprawności rozliczenia z VAT.

Nowa rzeczywistość podatkowa 2020 r.

Począwszy od października 2020 r. zostanie wprowadzona nowa struktura łącząca VAT-7 i JPK_VAT, która zastąpi te struktury. Wszyscy podatnicy VAT, którzy zobowiązani są do składania deklaracji JPK_VAT, będą zobowiązani przesyłać nową strukturę JPK_V7 na bramę KAS. Pierwsza deklaracja przy pomocy nowej struktury powinna obejmować październik 2020 r. czyli złożona powinna być najpóźniej 25 listopada 2020 r.

Co to dokładnie jest JPK_V7?

Struktura, o której mowa, to po prostu nowa deklaracja podatkowa zapisana w postaci JPK. Dzięki niej podatnik ustala wysokość podatku, który jest zobowiązany opłacić. JPK_V7 niesie za sobą konsekwencje dla zachowania jakości danych w niej zawartych oraz zachowania terminów.

JPK_V7M i JPK_V7K

Plik JPK_V7M jest to podstawowy dokument, który każdy podatnik VAT (towary i usługi) ma obowiązek każdego miesiąca składać do US jako deklaracja miesięczna. Podatnik jest ustawowo obowiązany składać tę deklarację, w przypadku gdy nie zastosował żadnej innej metody rozliczenia. Deklarację należy złożyć do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu.

Co się tyczy pliku JPK_V7K składa się go jako deklaracja kwartalna, w przypadku przejścia na deklarację kwartalną. Wtedy podatnik stosuje plik w formie JPK_V7K, należy pamiętać, że podatnik składa pliki JPK_V7K również w zakresie comiesięcznego wypełnienia części ewidencyjnej. Ustawodawca nie przewiduje możliwości comiesięcznego wypełniania części ewidencyjnej przy jednoczesnym rozliczaniu się na koniec kwartału za pomocą JPK_V7K.

Podsumowując JPK_V7M i JPK_V7K to zupełnie nowe struktury zastępujące stare za pomocą których podatnik tworzy dokumenty takie jak deklaracja miesięczna i deklaracja kwartalna.

JPK_V7M

W celu wypełnienia ewidencyjnej części JPK_V7M podatnik zobowiązany jest podać informacje o wszystkich prowadzonych czynnościach, zaś pola ewidencji sprzedaży i zakupu należy wypełnić podając minimum danych pozwalających na prawidłowe rozliczenie podatku i podsumowaniu informacji takich jak: dowody sprzedaży, dowody zakupów, kontrahenci, podatki naliczone obniżające kwotę podatku należnego, korekty podatku należnego (z podziałem an stawki podatku), rodzaj sprzedaży, podstawy opodatkowania, wysokość kwoty podatku należnego.

JPK_V7K

Każdy podatnik jest zobowiązany wysłać plik JPK_V7K każdego miesiąca, lecz nie później niż 25. dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie. Przez to rozumie się, że błędne jest składanie deklaracji miesięcznej JPK_V7K raz na kwartał. Wypełnienie części ewidencyjnej nie jest jednoznaczne z przymusem zapłaty podatku, ten z tytułu JPK_V7K płacony jest kwartalnie.