Wprowadzić się od zaraz

2
1056

Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jeszcze w tym roku odda kolejny budynek do użytku. W jednym z ostatnich numerów „Twoich Tychów” wspomnieliśmy o rozpoczęciu prac budowlanych przy skrzyżowaniu al. Bielskiej i al. Jana Pawła II, a tym razem przyglądamy się innemu obiektowi TTBS: budynkowi mieszkalnemu przy ul. gen. Ch. de Gaulle’a, którego odbiór zaplanowano na koniec października, zaś pierwsi lokatorzy powinni otrzymać klucze już w listopadzie.

Wspomniany obiekt to nowoczesny budynek wielorodzinny z ciekawą stylistyką. – Jednym z charakterystycznych elementów elewacji są aluminiowe listwy imitujące drewno – zaznacza Daria Szczepańska prezes TTBS. – Aluminium samo w sobie jest nierdzewne, odporne na promieniowanie UV, wytrzymałe i stabilne, ale jednocześnie jest materiałem zimnym, który podkreśla minimalizm konwencji. W tym przypadku pokryty powłoką drewnopodobną materiał ocieplił bryłę budynku, zaznaczając jej domowe przeznaczenie – dodaje pani prezes. Dowiedzieliśmy się również, że lokatorzy mogą spodziewać się licznych rozwiązań potęgujących rodzinną atmosferę. – Znany na naszej ziemi artysta malarz, plastyk i grafik Wojciech Łuka zgodził się wykonać mural, który ozdobi klatkę schodową. Ponadto planujemy postawienie zbiorników retencyjnych, z których lokatorzy mogliby korzystać i wspólnie dbać o roślinność wokół budynku – poinformowała prezes Szczepańska.

Warto przypomnieć, że z inicjatywy TTBS mieszkańcy należący do Towarzystwa wspólnie posadzili 38 drzew w ogrodzie społecznym koło budynku mieszczącego się przy Barona 16. – To była masa frajdy dla mnie i córki. Zadzwoniłam nawet po swoją przyjaciółkę, żeby nam pomogła – przyznała wówczas jedna z lokatorek. Uczestnicy otrzymali bogato ilustrowane poradniki dotyczące opieki nad drzewami. – Bardzo ładne wydawnictwo dla dzieci, przy którym spędziłam całe popołudnie z wypiekami na twarzy – dodała.

 

Pozostaje się tylko wprowadzić.

Umowa na budowę przy ul. Ch. de. Gaulle’a została podpisana w zeszłym roku 24 kwietnia. Łączna powierzchnia ponad 1,3 tys. m. kw. została podzielona na 23 lokale mieszkaniowe. Do dyspozycji lokatorów oddane zostanie 15 mieszkań o powierzchni od 40 do 61 m kw., 4 mieszkania od 62 do 71 m kw oraz 4 mieszkania o powierzchni od 72 do 81 m kw. – Zdarzają się przypadki, w których deweloper, chcąc zaoszczędzić, nie przykłada należytej wagi do odpowiedniego opracowania ścian działowych, przez co mieszkańcy narzekają na dźwięki dochodzące z mieszkań sąsiadów. W budynku przy ul. Ch. de Gaulle’a ściany działowe są akustyczne, zapewniają odpowiednie tłumienie hałasu z zewnątrz – zauważa Zbigniew Ząbek, prezes Zmirob, wykonawcy zadania. – Do obiektu prowadzą dwie osobne klatki schodowe wyposażone w windy oraz garaż. Jeżeli chodzi o wykończenie i wyposażenie mieszkań to korzystamy z komponentów z „wyższych półek” – antywłamaniowe drzwi wejściowe, przylgowe drzwi wewnętrzne czy wyższej klasy glazura. Klatki schodowe są pokryte farbami z żywicą, co zapewnia trwałość. Mieszkania oddawane są w standardzie „pod klucz” co oznacza tynki gipsowe, wykładziny zmywalne lub panele czy kompletną armaturę sanitarną. W zasadzie po wyposażeniu kuchni można się wprowadzać z meblami – dodaje.

 

Wymogi

Aby starać się o przydział lokalu w TTBS trzeba spełnić kilka warunków, poza wpłatą kaucji czy partycypacji. Wnioskodawca nie może posiadać tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego położonego na terenie gminy Tychy oraz nie może przekraczać progów dochodowych określonych w ustawie (np. dla gospodarstwa jednoosobowego wynosi 6.025 zł, a dla gospodarstwa czteroosobowego 17.714 zł). Przy czym nie ma określonej dolnej granicy najniższego dochodu przy ubieganiu się o mieszkanie. Jak się dowiedzieliśmy, póki co największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni 50-55 m.kw. i mieszkania trzypokojowe 55-70 m.kw. Stawka czynszu wynosi 11,50 zł za 1 m kw. Warto dodać, że w związku z pandemią najemcy lokali użytkowych prowadzący działalność w zasobach TTBS otrzymali od Towarzystwa spore wsparcie, zgodnie z polityką miasta zakładającą pomoc dla przedsiębiorców. 10 podmiotom umorzono należności czynszowe w wysokości 99% kolejnym 37 podmiotom w wysokości 50%. Decyzja ta została podjęta w związku ze spadkiem obrotów najemców na skutek panującej epidemii.

2
Dodaj swój komentarz!

avatar
Zenonn
Zenonn

Lokowanie produktu

Grażyna
Grażyna

A mieszkania i tak już rozdane (pierwsi po klucze „swoi”)