Konto oszczędnościowe a lokata, co i czy się opłaca.

0
225
Konto oszczędnościowe a lokata

Najbardziej popularną a zarazem najmniej korzystną formą lokowania oszczędności w banku jest ich utrzymywanie na rachunku bankowym. Pieniądze zdeponowane na „zwykłym” koncie z uwagi na niskie oprocentowanie lub nawet jego brak, przez zjawisko inflacji najzwyczajniej w świecie tracą na wartości. Jeśli chcemy bezpiecznie zyskiwać na oszczędzanych pieniądzach to niewątpliwie najlepszą metodą jest ulokowanie środków na lokacie lub koncie oszczędnościowym.

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to najlepsze rozwiązanie dla osób chcących regularnie wpłacać inwestować oszczędzone środki. Umowa nie obejmuje żadnych odgórnie określonych ram czasowych jak np. w przypadku lokat a jest zawierana na czas nieokreślony.

Procent na jaki oprocentowane są środki na koncie oszczędnościowym, również nie jest odgórnie określony. Tutaj obowiązują zmienne stopy procentowe a środki na koncie kapitalizowane są w umownych okresach czasowych. Najczęściej dzieje się to co miesiąc, choć na rynku występują oferty z kapitalizacją dzienną jak i kwartalną.

Konto oszczędnościowe gwarantuje elastyczne zasady dysponowania oszczędnościami. Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym można dowolnie wypłacać, jednak zbyt częste ich podejmowanie może wiązać się z pobieraniem prowizji przez bank.

Lokaty oszczędnościowe

Dwie zasadnicze cechy charakteryzujące oszczędzanie pieniędzy na lokacie to:

  • bezpieczeństwo – nie ma możliwości utraty zdeponowanych środków. Są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty w wysokości 100 tyś. EUR. Jedynie w niektórych przypadkach możliwa jest utrata naliczonych odsetek.
  • zamrożenie środków – na czas trwania lokaty nie możemy podjąć zdeponowanych środków bez zrywania lokaty. Najczęściej wiąże się to z wyżej wspomnianą utratą naliczonych odsetek.

Lokata krótko, czy długoterminowa

Ogólnie funkcjonująca zasada działania lokat bankowych polega na tym, że im dłuższy czas na jaki deponujemy pieniądze, tym większe jest oprocentowanie lokaty. W ten sposób bank ma możliwość przez dłuższy czas obracać środkami, a co za tym idzie dłużej na nich zarabiać. Dzięki długoterminowemu zobowiązaniu uzyskuje też pewność, że zainwestowane pieniądze nie zostaną podjęte. W związku regularnie odnawiania lokata krótkoterminowa najpewniej przyniesie mniejsze zyski w długim okresie czasu aniżeli lokata długoterminowa.

Warto zdecydować się na częste odnawianie lokaty krótkoterminowej, w sytuacji gdy może pojawić się potrzeba nagłego podjęcia środków z lokaty. W przypadku lokaty długoterminowej najpewniej utracimy wszystkie naliczone odsetki. Z lokaty krótkoterminowej zyski będą mniejsze, ale pobieranie cyklicznie i ich już nie utracimy.

W pomocy w wyborze najkorzystniejszej oferty na rynku bankowym z pewnością przyjdzie ranking lokat, dzięki któremu szybko zapoznamy się z kluczowym czynnikiem każdej oferty jakim jest wysokość oprocentowania.

Oprocentowanie promocyjne

Alternatywną metodą aby uzyskać wyższy zarobek na lokacie oszczędnościowej jest wyszukiwanie krótkoterminowych promocji z korzystnym oprocentowaniem w różnych bankach i przenoszenie oszczędności pomiędzy nimi. Wyzwaniem jest potrzeba ciągłego śledzenia bieżących ofert i promocji. Jednak w tym wypadku z pomocą przychodzi ranking kont oszczędnościowych, lub ranking lokat na których możemy zapoznać się z agregacją wszelkich ofert dostępnych na rynku. Dzięki temu możemy małym nakładem sił wynajdywać najbardziej korzystne rozwiązania inwestycyjne z zakresu lokat i kont oszczędnościowych.

Małym druczkiem

Należy jednak pamiętać, że wyznacznikiem oferty nie powinno być tylko samo oprocentowanie. Konieczne jest dokładne zapoznanie się istotnymi zapisami dotyczącymi wypłaty zgromadzonego kapitału oraz ewentualnymi prowizjami z tym związanymi. Mogą one się pojawić gdy często podejmujemy środki z konta oszczędnościowego lub zrywamy lokatę przed czasem.