Artykuły BHP – poznaj ABC bezpiecznej pracy

0
479
Zasady BHP w pracy

Zadanie o bezpieczeństwo pracy spoczywa na pracodawcy. Powinien on wyposażyć pracowników w dostosowaną do warunków pracy odzież, obuwie oraz potrzebne akcesoria, takie jak kask, nauszniki czy maski. Jakie artykuły BHP mają największy wpływ na poziom bezpieczeństwa pracy? W jakie akcesoria wyposażyć pracowników?

Odzież ochronna i robocza

Podstawą zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w pracy jest odpowiednie dostosowanie odzieży roboczej i ochronnej. W zależności od charakteru pracy różnić będą się wymagania techniczne co do ubrań.

Odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przed substancjami, które mogą zagrażać jego zdrowiu lub życiu. Są to różnego rodzaju środki chemiczne, substancje żrące, gazy, ogień, prąd elektryczny lub części maszyn. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie odzieży, która ochroni ciało pracownika przed zranieniem, osłoni skórę przed dostępem niebezpiecznych substancji czy zatrzyma dostęp do powietrza zawierającego niebezpieczne opary czy gazy.

Z kolei odzież robocza pełni funkcje ochronne przed czynnikami, które nie stanowią jednak zagrożenia dla jego zdrowia czy życia. Ubrania robocze najczęściej są stosowane, aby chronić odzież prywatną pracownika przed zabrudzeniem i zwiększyć komfort oraz wydajność pracy.

Zastosowanie odzieży BHP jest definiowane przez ustawowe wymogi i standardy, choć ostateczny obraz przepisów dotyczących odzieży ochronnej i roboczej zapisany jest w indywidualnym regulaminie zakładu pracy.

Obuwie BHP

Poza odzieżą ważną częścią wyposażenia pracownika są odpowiednie buty. Obuwie BHP musi spełniać europejskie normy EN oraz posiadać oznaczenie CE. Ważna jest wysoka jakość butów. Konieczne jest również dostosowanie użytych materiałów do charakteru miejsca pracy.

Akcesoria BHP

W zależności od charakteru wykonywanej pracy ważne jest również zaopatrzenie pracownika w potrzebne artykuły BHP.

W zakładach pracy z dużym natężeniem hałasu konieczne będzie zastosowanie urządzeń ochraniających słuch. Na rynku dostępne są zatyczki (jednorazowe oraz wielokrotnego użytku), wkładki, stopery oraz nauszniki wytłumiające hałasy.

Praca w warunkach wysokiego zapylenie lub narażenia na niebezpieczne opary lub gazy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia dróg oddechowych. W tym celu wykorzystywane są półmaski i maski wyposażone w filtry i pochłaniacze.

Hełmy, okulary ochronne i kaski stosowane są zarówno w celu zapobiegania obrażeniom mechanicznym (na przykład podczas pracy budowlanej lub na wysokościach), ale również do ochrony przed promieniowaniem UV, deszczem i pyłem. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa pracy budowlanej znaleźć można w artykule „BHP na budowie domu. Jakie ubrania i sprzęt ochronny?”.

Apteczka BHP

Pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia zakładu pracy w apteczkę BHP. Podstawa prawna tego wymogu znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wyposażenie apteczki regulowane jest normami DIN, między innymi DIN13164 oraz DIN13157. Na rynku dostępne są apteczki stacjonarne, do zawieszenia na ścianie i przenośne apteczki dla pracowników znajdujących się poza siedzibą firmy (na przykład dla kierowców czy budowlańców).

Źródło grafki: pixabay.com