Jakie karmy dla psów sprawdzają się najlepiej – suche czy mokre?

0
468

Każdy dobrze odżywiony i otoczony miłością pies zachwyca swoim wyglądem – nawet ten nierasowy. Zdrowy pupil powinien mieć lśniącą, gęstą sierść i błyszczące oczy. Dbałość o swojego czworonożnego przyjaciela to nie tylko wspólne zabawy, wyczesywanie go i długie spacery – to również odpowiednie żywienie, dopasowane do jego potrzeb, wieku, rasy, kondycji oraz upodobań smakowych. Sklepowe półki uginają się od psich przysmaków. Jaką karmę wybrać?

Zasady żywienia psów

To od żywienia psa zależy w głównej mierze, w jakiej będzie on kondycji i jak długo będzie żył. Jedzenie powinno mu dostarczyć (podobnie jak u człowieka) odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, minerałów oraz witamin. Podstawę psiego menu w żadnym wypadku nie mogą stanowić resztki z naszych posiłków, ponieważ zawierają one zbyt dużo soli oraz pikantnych przypraw, a tym samym mogą przyczynić się do podrażnienia układu pokarmowego, co skutkuje biegunką, wymiotami, czy wzdęciami. Najlepiej, jeśli właściciel sam przygotowuje psu posiłki. Może wówczas odpowiednio różnicować ich skład i używać produktów mało przetworzonych. Wymaga to jednak sporej wiedzy i jest czasochłonne. Dlatego większość właścicieli psów decyduje się na gotowe karmy, powszechnie dostępne na rynku. Dorosłe osobniki należy karmić 2-3 razy dziennie, szczeniaki zaś częściej. Posiłki nie powinny być zbyt obfite (ok. 200-250 g na porcję wystarczy), ponieważ psy są łakome i w szybkim tempie pochłoną wszystko, co jest w misce. Może to doprowadzić do otyłości – tym bardziej że często między posiłkami pies potrafi po mistrzowsku wyłudzić od właściciela różne przekąski. Nie każdy (szczególnie dziecko) potrafi oprzeć się proszącym oczom zwierzęcia, kiedy coś jemy z apetytem. Pamiętajmy również o tym, aby pies miał zapewniony swobodny dostęp do czystej wody.

Mokra karma dla psów

Karma mokra najczęściej pakowana jest w puszki lub saszetki. Jest najlepszym rozwiązaniem dla osobników starszych, mających problemy z gryzieniem z powodu braków w uzębieniu lub obniżeniem sprawności żuchwy. Podstawowym źródłem białka w psiej diecie, stanowiącym podstawowy budulec jego organizmu, powinno być mięso. Dlatego należy wybierać produkty, które zawierają np. mięso z kurczaka, indyka, kaczki, cielęciny itp. Jeśli na opakowaniu nie ma podanego składu procentowego produktów, a jedynie opis – np. „karma o mięsnym smaku …” należy się spodziewać, że zawartość w niej mięsa jest niewystarczająca lub wręcz śladowa. Pokarmy mięsne podawane psu powinny być urozmaicane, aby się wzajemnie uzupełniały (nie należy podawać zwierzęciu stale jednego rodzaju mięsa). Warto sprawdzić bogatą ofertę karmy dla psów na krakvet.pl.

Sucha karma dla psów

Sucha karma dla psów powinna być dostosowana do ich wieku (junior, pies dorosły, senior), ze względu na odmienne zapotrzebowanie żywieniowe. Przykładowo dieta dorosłego osobnika musi zawierać składniki wzmacniające jego stawy i kości (chondroityna, glukozamina, wapń, magnez). Również wybór odpowiedniej karmy powinno się dostosować do rasy pupila i masy jego ciała (potrzeby żywieniowe doga znacznie odbiegają od wymagań np. chihuhua). Na stronie krakvet.pl znaleźć można szeroki wybór wszelkiego rodzaju karmy dla zwierząt, nie tylko dla psów.

Wydaje się, że najlepiej sprawdzają się suche karmy dla psów. Nie psują się, chronią zęby przed osadzaniem się kamienia, nie brudzą i są bardzo wygodne w użyciu (np. podczas wyjazdu, czy w podróży). Nie wszystkie jednak psy lubią je chrupać – niektóre zdecydowanie wolą karmę mokrą. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju powinno się dostosować do indywidualnych upodobań psa.