Muzeum Miejskie czy Andromeda?

0
330
Parafia Ducha Świętego uchwycona na fotografii natychmiastowej Marty Nowakowicz-Jankowiak zrobiona podczas Tyskich Spacerów Fotograficznych.

Wszyscy entuzjaści fotografii powinni zapisać w swoich kalendarzach 17 października, bowiem tego dnia w Tychach odbędą się dwa bardzo ciekawe spotkania. O 18.00 w Starym Magistracie (pl. Wolności 1) Agata Berger-Połomska porozmawia z fotografką Agnieszką Pajączkowską, a godzinę później w Pasażu Kultury Andromeda rozpocznie się wernisaż wystawy podsumowującej piąty sezon Tyskich Spacerów Fotograficznych. Będzie zatem trzeba wybierać.

Fotografia wiejska

Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” jest częścią cyklu „Dom jest jak człowiek” prowadzonego przez Muzeum Miejskie. Fotografka podzieli się opowieściami o ludziach żyjących na wsi, których historie opowiadane dziewczynie podróżującej 30-letnim VW są niezwykle prawdziwe i mocne. Autorka w podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Interesuje ją rzemieślnicza i użytkowa historia fotografii i jej związki z praktykami codziennymi, archiwami i lokalną historią. W sierpniu 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka będąca zapisem przygranicznych podróży autorki a zarazem kulminacją działalności Wędrownego Zakładu Fotograficznego.

Fotografia miejska

Podczas gdy Agnieszka Pajączkowska będzie w środku opowieści, reszta fanów fotografii zbierze się na sali konferencyjnej PKA, gdzie Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprezentuje efekty pracy 29 autorów podczas wernisażu połączonego z slideshow. Pasjonaci fotografii w lipcu wędrowali szlakiem kościołów, w sierpniu brali udział w Nightspottingu, czyli fotografowali nocą, jeżdżąc po mieście autobusem PKM Tychy, we wrześniu odbył się spacer industrialny po terenach przemysłowych. Zdjęcia wykonywali zarówno tyszanie jak i mieszkańcy innych miejscowości, którzy postanowili w ten nietypowy sposób poznać trochę inne oblicza Tychów.

„Kto jeszcze żyje?”

Pod tym tytułem następnego dnia (w piątek o 18.00) w PKA, a dokładnie w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” odbędzie się kolejny wernisaż. Tym razem swoje prace zaprezentuje malarka Agnieszka Czyżewska, kryjąca się pod pseudonimem Allison. Na co dzień zajmuje się grafiką projektową, rysunkiem prasowym i malarstwem monumentalnym. Najlepiej jednak czuje się w klasycznym malarstwie sztalugowym, w którym kompozycje lubi wypełniać ludzkimi sylwetkami. Jedną z bardziej znanych jej prac jest płótno „Ogień”, za którą otrzymała wyróżnienia w konkursie na pracę roku Związku Polskich Artystów Plastyków.