Walizka z narkotykami w rękach policjantów

0
707

Maciej Gramatyka- z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych przekazał dziś mł. insp. Sławomirowi Wojtylakowi (z-cy Komendanta Miejskiego Policji w Tychach) walizkę edukacyjną z atrapami środków psychoaktywnych. Będzie ona wykorzystywana podczas spotkań z młodzieżą, ale także w celu zwiększenia świadomości rodziców, nauczycieli, pedagogów i opiekunów.

Walizka jest autorskim projektem Głównego Specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Marcina Kosmali (jej wykonawcą jest Naczelna Organizacja Techniczna w Opolu). Projekt konsultowany był także z policyjnymi ekspertami: funkcjonariuszami wydziału kryminalnego oraz laboratorium kryminalistycznego. Zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania, przechowywania, dystrybucji i wykrywania narkotyków, a prezentowane atrapy są ciągle aktualizowane ze względu na zagrożenie.

– Potrzeba zakupu tej walizki wzięła się z konieczności zwiększania świadomości rodziców, nauczycieli, pedagogów, a także opiekunów placówek pracujących z trudną młodzieżą. Na nasze dzieci czyha coraz więcej zagrożeń, musimy zdawać sobie z tego sprawę i jak najlepiej przygotować się do radzenia sobie z nimi. Powinniśmy wiedzieć jak diagnozować zagrożenia i rozmawiać o tym otwarcie z młodzieżą  – mówi Maciej Gramatyka. – Chcemy używając takich niestandardowych środków, sprawić, by wiedza o zagrożeniach stała się standardem – dodaje.

Urząd miasta zakupił dwie takie walizki. Jedną przekazał dziś tyskiej policji. – Sprzęt będzie wykorzystywany do szkoleń policjantów, a także do spotkań z rodzicami przy okazji wywiadówek, na które zapraszana jest często mł. asp. Agnieszka Semik. Dzięki nawiązanemu kontaktowi udało się połączyć wiedzę i doświadczenie pani Agnieszki z działaniami Stowarzyszenia Trzeźwość Życia. Tak powstał pomysł na finansowane przez urząd miasta warsztaty pt. „Życie jest tylko jedno – program edukacyjno-profilaktyczny z zakresu uzależnień od środków psychoaktywnych”. Druga z walizek będzie wykorzystywana właśnie podczas tych warsztatów – mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

Na spotkaniach omówione zostaną kwestie radzenia sobie ze stresem i trudnościami przy użyciu środków psychoaktywnych i alkoholu.  Prelekcje prowadzone będą przez terapeutów ds. uzależnień. Planowane są 43 edycje po 45 minut. Działaniem objętych zostanie około 800 uczniów tyskich szkół. Pierwsze warsztaty odbyły się 10 października w Zespole Szkół nr 5.

Drugie działanie skierowanie jest do zainteresowanych pedagogów i psychologów z placówek oświatowych oraz placówek wsparcia dziennego. – W tym celu UM wypożyczył stowarzyszeniu drugą walizkę. Zaplanowane są 3 edycje szkolenia, na którym poruszane będą psychologiczne mechanizmy uzależnień, rozpoznawanie i skutki zażywania substancji środków psychoaktywnych oraz możliwości wsparcia tyskich uczniów eksperymentujących ze środkami – dodaje Iwona Bińkowska.

Poza specjalistami z stowarzyszenia w szkoleniu weźmie udział także przedstawiciel policji, który zapozna uczestników  z kompetencjami oraz rolą funkcjonariuszy w sytuacji znalezienia środków psychoaktywnych na terenie szkoły lub świetlicy. Szkolenia odbywać się będą na terenie STŻ, każde po 8 – godzin szkoleniowych dla łącznej grupy 34 pedagogów i psychologów. Warsztaty odbędą się w dniach od 15 do 17 października br.

źródło: UM Tychy