Boso, ale bezpiecznie – otwarcie ścieżki sensorycznej

0
1209

W środę (24.07) w ogrodzie Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos” otwarto ścieżkę sensoryczną, która powstała dzięki wygranej w konkursie. W uroczystości brali udział podopieczni seniorzy z DDPS „Wrzos”, przedstawiciele MOPS-u, MZBM-u, a także wiceprezydent miasta Maciej Gramatyka i przewodnicząca RM Barbara Konieczna.

Ścieżka sensoryczna to swego rodzaju chodnik składający się z odcinków nawierzchni wykończonych różnymi materiałami. Mogą to być szyszki, trawa, piasek, kora, żwir i inne. Zależnie od wykończenia można po niej bezpiecznie poruszać się boso. Tego typu obiekty kierowane są głównie dla dzieci, jednak nie tylko. W przypadku najmłodszych użytkowników pomaga im w poznawaniu świata, poprzez bezpośrednie odczuwanie jego nowych elementów, a także rozwija równowagę i koordynacje ruchową. Doznania tego typu często wykorzystywane są również terapeutycznie u osób starszych i niewidomych.

Ścieżka powstała w ramach projektu „Bosonodzy” realizowanego wspólnie przez Fundację „Kopalnia Kreatywności”, Placówkę Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Baza”, a także DDPS „Wrzos”. Koszt budowy ścieżki wyniósł 5 tys. złotych. Środki te pozyskane zostały w ramach konkursu organizowanego przez Fundację Tesco „Decydujesz, pomagamy”, w którym  „Bosonodzy” zwyciężyli.

Uroczystość otwarcia, poza częścią oficjalną, przebiegła głównie w formie integracyjnego pikniku. Ogłoszone również zostały wyniki dwóch konkursów organizowanych przez Placówkę Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Baza”. W pierwszym z nich, konkursie plastycznym polegającym na narysowaniu projektu wymarzonej ścieżki sensorycznej, wzięło udział 14 prac. Trójka laureatów została wyłoniona podczas głosowania na Facebook-u trwającym do 30.06. Zwyciężyła Paulina Latusek-Zembala, drugie miejsce zdobyła Martyna Burczek a trzecie Wiktoria Latusek-Zembala. Drugi konkurs natomiast polegał na zebraniu jak największej liczby plastikowych nakrętek wykorzystanych do wypełnienia jednego z pól ścieżki sensorycznej. W tym przypadku laureatów było aż czterech: Emilia Faulhaber-1280 nakrętek, Dorian Biela-590 nakrętek, Oliwia Latusek-Zembala-550 nakrętek oraz Maksymilian Konieczny-430 nakrętek. Wszystkim wyżej wymienionym podopiecznym zostały wręczone nagrody dydaktyczne przez mgr Aleksandrę Spisak-Golemo, Główną specjalistkę ds. Pomocy Rodzinie i Dziecku. Zgromadzeni w trakcie biesiadowania mogli poczęstować się grillowanymi kiełbaskami, czy obejrzeć pokaz taneczny dzieci z grupy „Smyki”.

Tekst i zdjęcie: Arkadiusz Ograbisz