Jesteś w ciąży? Nie pij

1
606

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest prowadzona Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Ciąża bez alkoholu.”

W Tychach od ponad 10 lat są realizowane działania związane z edukacją w zakresie szkód wynikających z picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Niestety, pomimo działań prowadzonych zarówno na szczeblu centralnym i lokalnym, nadal:

  • spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat wzrasta
  • ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę, o konieczności zaprzestania picia alkoholu w czasie ciąży
  • alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neuro-rozwojowych u płodu, przejawiających się uszkodzeniem mózgu oraz wadami wrodzonymi.

Ma to swoje konsekwencje w dalszym życiu, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu. Jak wykazały badania prowadzone przez PARPA, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 1 na 50 dzieci w wieku 7-9 lat. To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa.

Jednak można temu w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie działań edukacyjnych, prowadzonych w tym obszarze oraz poszukiwanie nowych dróg dotarcia do odbiorców.

 

Więcej informacji o szkodliwości picia w ciąży informacji można znaleźć na:

BLOGU prowadzonym pod adresem CIAZABEZALKOHOLU.INFO oraz fanpagu  https://www.facebook.com/ciazabezalkoholu/

źródło

1 KOMENTARZ

  1. Sorry, ale kto pije w ciazy? Chyba jedynie alkoholicy i patologia, do ktorej zadne kampanie nie dotra.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.