Boże Ciało. Widzenia św. Julianny

1
1208

Dzisiaj (20 czerwca) przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli święto Bożego Ciała. W każdej parafii ulicami miasta przejdą procesje.

Historia ustanowienia święta Bożego Ciała, to pełna zawirowań, sytuacji opowieść.

Początek tej historii datuje się na XIII wiek. Na Soborze Laterańskim IV (1215), przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Warto podkreślić, że ten dogmat został częścią Eucharystii i tym samym – zdaniem Kościoła – dowodem na trwałą obecność Chrystusa.

To w Wielki Czwartek, jak mówi przekaz ewangeliczny, Jezus po raz pierwszy dokonał przemiany chleba i wina w swoje Ciało i Krew. Kiedy więc nastąpiło oddzielenie święta Ciała i Krwi Chrystusa od Triduum Paschalnego?

To za sprawą św. Julianny z Cornillon, przeoryszy augustianek, która już jako 16 letnia dziewczyna miała pierwsze widzenia, wtedy jeszcze niejasne, niewyraźne. W 1245 r. św . Julianna miała już konkretne widzenie – Chrystus domagał się ustanowienia święta Eucharystii, w pierwszy czwartek, po święcie Trójcy Przenajświętszej.

Zebrała się komisja teologiczna, wydała pozytywną opinię i w 1246 r. odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna – rok po widzeniu św. Julianny. Znając historię Kościoła i jego dogmatów, można by w tym miejscu powiedzieć, że to sytuacja raczej rzadka. Późniejsze wydarzenia potwierdziły, że historia dogmatów, to zawsze fascynująca opowieść.

Już niebawem bowiem, zaczęto oskarżać św. Jiuliannę o herezje. A decyzje komisji uznano za przedwczesną. Minęło kilkanaście lat, w 1263 r. Urban IV powraca do święta Bożego Ciała. Bezpośrednią inspiracją był w tym przypadku cud eucharystyczny, jaki przeżył jeden z księży. 11 sierpnia 1264 r. Urban IV ogłasza bullę – Boże Ciało staje się świętem Kościoła. Na tym jednak nie koniec, bowiem po śmierci Urbana IV święto szybko zostaje zapomniane. To dopiero Jan XXII mocą swojego urzędu uznaje decyzję Urbana IV jako obowiązującą.

To tylko krótki opis historii święta Bożego Ciała. Jak widać, zakrętów tu nie brakuje. Taka jest jednak historia prawie wszystkich dogmatów Kościoła. Wystarczy tu wspomnieć o niezwykle burzliwej, momentami wręcz dramatycznej próbie odpowiedzi na pytanie czy Chrystus był tylko człowiekiem czy może był Bogiem?

Pierwsze procesje Bożego Ciała miały miejsce we Francji, Niemczech i Włoszech. W Polsce po raz pierwszy odnotowano procesję Bożego Ciała w 1320 roku w diecezji krakowskiej.

Foto: ARC

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.