MCK z propozycją na walentynki

0
222

Miejskie Centrum Kultury w Tychach przygotowało na walentynki coś specjalnego. W czwartek o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Miejskiego Centrum Kultury w Tychach odbędzie się projekcja filmu „Seks po fińsku”.

A właściwie „Haarautuvan rakkauden talo” w reżyserii Miki Kaurismäkiego. Obraz został nakręcony na podstawie powieści Petri’ego Karry o tym samym tytule. Zarówno książka, jak i film zdecydowanie łamią konwencję typowych komedii romantycznych, oglądanych z okazji walentynek. Nie jest to historia pięknej miłości. Przedstawiona jest raczej jako „przechodzona”, „znudzona”, „skompilowana”, a więc bardzo prawdziwa. Nie oznacza to jednak, że jej wydźwięk ma jedynie negatywne konotacje. W filmie Kaurismäkiego uczucie to cały czas ewoluuje.

Bohaterowie, psychoterapeuta, 35-letni Juhani Helin i trener biznesu, 34-letnia Tuula Helin, decydują się zakończyć swoje wieloletnie małżeństwo. Co więcej, chcą rozstać się w cywilizowany sposób oraz przeprowadzić w różne miejsca, jednak dopiero po sprzedaży ich dotychczasowego domu. Do tego czasu muszą jakoś ze sobą wytrzymać. Kiedy jednak Tuula przyprowadza do domu swojego kochanka – Marco, zraniony mąż postanawia się zemścić. Wtedy rozpoczyna się prawdziwa emocjonalna wojna. Momentami prowadzona w sposób mało wysublimowany – zwyczajnie niezgrabny i śmieszny. Właśnie dzięki temu film ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników.

źródło: MCK Tychy