Gemini Park Tychy: Pierwszy rekonesans

0
16

Na tydzień przed oficjalnym otwarciem, do Gemini Park Tychy zaproszono dziennikarzy. We wszystkich sklepach i pomieszczeniach prace nadal trwają, ale jak zapewnia szefostwo galerii, 21 marca, czyli w dniu otwarcia „najnowszego na południu Polski centrum handlowego”, wszystko będzie gotowe.
Dziennikarze spotkali się m.in. z Tomaszem Misztalewskim, dyrektorem galerii oraz z architektami: Wojciechem Kurzakiem z krakowskiej pracowni Vide Studio, która jest autorem projektu architektonicznego oraz Michałem Korolczukiem z Gemini Holdings. Ciekawostką jest, iż system informacji wizualnej tworzy tyska forma Blank Studio Bartlomiej Witański.
Wiele elementów wystroju trzeba było sobie jeszcze wyobrazić, ale uwagę zwracają przeszklenia, które dominują zachodniej elewacji oraz w alejkach.
– Wnętrze galerii, chociaż handlowe, jest ciepłe i przyjazne – powiedział Wojciech Kurzak – Osiągnięto to zarówno poprzez dobór mebli, które w wielu przypadkach są „ikonami” designu, ale także dzięki jasnym, naturalnym materiałom wykończeniowym. Charakterystycznymi elementami pasażu są: pas naturalnych dębowych paneli nad witrynami oraz detale eksponujące surową żelbetonową konstrukcję.
– Elewacja zachodnia obiektu otwiera się na trotuar z małą architekturą, zielenią i ścieżką rowerową – dodał Michał Korolczuk. – Ta ostatnia łączy galerię z miastem. Obiekt trudno przeoczyć i to z wielu kilometrów. Na elewacji zamontowano bowiem oświetlenie w postaci kurtyn LED świecących w dzień i w nocy. Zależało nam na tym, aby obiekt był zauważalny, a jednocześnie, żeby funkcjonował w symbiozie z miastem.
W alejach handlowych, oprócz blisko 130 sklepów, będzie można znaleźć strefy wypoczynkowe rozlokowane wzdłuż alei i na placach. Dwie największe położone będą: tuż przy wejściu oraz w samym centrum galerii. Część restauracyjna – 8 restauracji oraz kawiarni – będzie mogła pomieścić blisko 600 gości.  I
Inwestycja spełnia wszystkie, bardzo restrykcyjne wymagania certyfikatu BREEAM (system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko). Wstępny audyt daje galerii szansę zdobycia wysokiego wyniku. Obiekt został oceniony przez asesorów w 10 kategoriach. Weryfikacji poddano m.in. zużycie wody, energii świetlnej, transport, dostępność komunikacyjną, użyte do budowy materiały czy innowacyjność samego obiektu.
– Wokół galerii i w samym obiekcie posadzono ponad 10.000 roślin, wykonano 2 ha trawników. Na pasażu, w garażach oraz na elewacji zamontowano natomiast energooszczędne oświetlenie LED. Rozwiązania architektoniczne m.in. liczne świetliki na dachu oraz wielkoskalowe okna sprawiają, że we wnętrzu dominuje dzienne światło, co dodatkowo zmniejsza zużycie energii – wyjaśnił Michał Korolczuk.
Gemini Park Tychy, będące częścią mającego mieć docelowo 100 tys. m kw. Power Centrum, to w sumie ponad 36,6 tys. m kw. powierzchni handlowej, na której znaleźć można blisko 130 sklepów, punktów usługowych i restauracji. Alejki handlowe mają ok. 800 metrów, plus parking na poziomie 0 na 1100 miejsc.
Zdjęcia Kamil Peszat