Czas Wieczorów Kolędowych

0
17

W najbliższą niedzielę, 7 stycznia wystartuje 27. edycja Tyskich Wieczorów Kolędowych – jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali pieśni bożonarodzeniowych w regionie. Zakończy się tradycyjnie finałowym koncertem w kościele pw. św. Marii Magdaleny 13 stycznia.
Jak co roku, zanim ruszy cykl wieczornych koncertów kolędowych w tyskich kościołach, w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego odbędą się przesłuchania chórów i zespołów zgłoszonych do konkursu o Grand Prix Tyskich Wieczorów Kolędowych. Rozpoczną się one 7 stycznia o godz. 10, a prezentacje oceniać będzie jury pod przewodnictwem muzykologa ks. Antoniego Reginka.
Tego same dnia wieczorem zaplanowano koncert inauguracyjny, zatytułowany „Moc tradycji”, podczas którego najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe usłyszymy w wykonaniu Izabeli Kopeć (mezzosopran). Artystce towarzyszyć będzie chór kameralny „Ad libitum” oraz kwintet klasyczny, harfa i fortepian. Koncert rozpocznie się po mszy o godz. 17.
W poniedziałek, 8 stycznia Tyskie Wieczory Kolędowe zawitają do kościoła pw. św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Po mszy, która rozpocznie się o godz. 18.30, zaśpiewa laureat Grand Prix sprzed roku – chór „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pod dyrekcją Małgorzaty Langer-Król.
Wtorkowy wieczór upłynie pod znakiem gwiazdy zagranicznej – znanego już bywalcom Tyskich Wieczorów Kolędowych męskiego kwartetu wokalnego „Akord” z Tarnopola. Każdy poprzedni koncert ukraińskich śpiewaków w Tychach wypełniał widownię i kończył się owacjami na stojąco i bisami; należy sądzić, że podobnie będzie także 9 stycznia w kościele pw. Krzyża Św. w Czułowie przy ul. Bzów. Początek występu tarnopolan – po mszy o godz. 18.
„Kolędy na cały rok” to tytuł koncertu, na który Miejskie Centrum Kultury – organizator festiwalu, zaprasza w środę, 10 stycznia do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Wilkowyjach. Autorem tekstów kolęd, które wypełnią program, jest Bogdan Loebl – poeta i tekściarz, związany przed laty m.in. z zespołem Breakout. Wyśpiewa je para znakomitych wokalistów jazzowych: Dorota Miśkiewicz i Janusz Szrom, którym towarzyszyć będzie legenda polskiej pianistyki i kompozytor – Włodzimierz Nahorny. Początek koncertu o godz. 18.
Bardzo interesująco zapowiada się także czwartkowy (11.01) koncert w urbanowickim kościele pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask. Po mszy o godz. 17 usłyszymy kolędy w opracowaniu na orkiestrę dętą, w wykonaniu zespołu „Power of Winds”, który prowadzi Klaudiusz Jania. Z kolei w piątek, 12 stycznia (po mszy o godz. 18) w kościele pw. św. Krzysztofa wszyscy ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć tego w grudniu na Jarmarku Bożonarodzeniowym, będą mogli wziąć udział w koncercie pt. „Kędyż Go szukać – pastorałki w gwiazdami”, z udziałem Magdaleny Piotrowskiej, Anny Sokołowskiej, Dariusza Kordka, Przemysława Brannego i Łukasza Lecha.
Wielki finał 27. edycji tradycyjnie będzie się składał z dwóch części. W pierwszej wystąpią laureaci konkursu chórów, zostaną także wręczone nagrody. Natomiast drugą część wypełni koncert „Kolędy świata”, przygotowany przez szefa artystycznego festiwalu, Henryka Jana Botora. Wystąpią w nim: Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach, Chór Liturgiczny „Angelicus” przy parafii św. Marii Magdaleny oraz Sabina Olbrich (sopran), Piotr Rachocki (tenor), Michał Botor (organy) i Paweł Drzewiecki (recytacje). Akompaniować im będzie orkiestra kameralna, a całością dyrygować będzie Henryk Jan Botor.