Tyszanka wśród najzdolniejszych

0
371

Młoda i wybitnie uzdolniona skrzypaczka z Tychów Angelika Malerczyk uczestniczyła w prestiżowym programie edukacyjnym w USA, gdzie pod okiem światowej sławy pedagogów doskonaliła się jako solistka i kameralistka. Wyjechała tam w ramach stypendium fundowanego przez Morningside Music Bridge Canada oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Angelika ma już na koncie wiele sukcesów. Jest stypendystką Ministra Kultury, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i pięciokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Tychy. Niedawno siedemnastoletnia skrzypaczka wróciła z Bostonu, gdzie uczestniczyła w miesięcznym prestiżowym kursie Morningside Music Bridge. Była jedną z 12 osób z Polski (i jedną z 4 skrzypków), które zakwalifikowały się na ten kurs. Na listę uczestników można było się dostać tylko w drodze konkursu. Przesłuchania chętnych odbywały się w Warszawie przez trzy dni.
Kiedy w Warszawie trwały międzynarodowe przesłuchania, byłam na kursach w Kudowej-Zdroju u prof. Herwiga Zacka – mówi Angelika. – Musiałam pokonać w jeden dzień drogę z Kudowy do Warszawy i z powrotem wrócić na kursy, gdzie miałam do zagrania koncerty. Pomogli mi w tym rodzice, ale wysiłek się opłacił. Nie mogłam uwierzyć, gdy dostałam potwierdzenie, że dostałam się do Bostonu.
Podczas miesięcznego stypendium w tym starym, uniwersyteckim mieście lekcje mistrzowskie prowadzili profesorowie z najlepszych uczelni muzycznych świata, m.in. Curtis Institute of Music w Filadelfii, The Julliard School w Nowym Jorku, Central Concervatory of Music w Pekinie oraz Hochschule fur Musik w Kolonii.
Najbardziej pamiętam cenne uwagi prof. Midori Goto, japońskiej skrzypaczki, która prezentuje zupełnie niezwykłe spojrzenie na sztukę wiolinistyczną – wspomina Angelika Malerczyk. – Zresztą każdy z wykładowców posiadał oryginalną osobowość, imponującą wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną pasję. Wyjazd za ocean to niesamowite przeżycie – dodaje. – Dużo czasu spędzaliśmy na masterclass, koncertach, pracy własnej z instrumentem, ale udało mi się zobaczyć Harvard, jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie, dotykać płaszczki i rozgwiazdy w New England Aquarium, kibicować na meczu baseballu Red Sox-om i wypłynąć na ocean aby oglądać wieloryby.
Program MMB wspiera wyjątkowo uzdolnionych młodych artystów z całego świata. Łączy najlepszych studentów, wykonawców i nauczycieli. Absolwenci programu koncertują potem jako soliści na międzynarodowych scenach, grają z najlepszymi orkiestrami i wykładają w najlepszych uczelniach muzycznych.
Foto: archiwum prywatne