Barman z kostką Rubika

0
197

18-letni Jarek Orzeł został wicemistrzem Polski w układaniu kostki Rubika.
Jarek zajął drugie miejsce w I Ogólnopolskim Turnieju w „Speedcubingu”o Puchar Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, który odbył się w marcu. Jak przyznał w rozmowie z nami, to pierwsza taka duża impreza z jego udziałem. Zajął drugą lokatę ze średnim czasem układania kostki 1:30. Trzeba dodać, że Jarek specjalizuje się w układaniu kostki 5×5.
Przygoda od dwóch lat
Kostkę Rubika nasz bohater układa łącznie od dwóch lat. Zaczynał w gimnazjum. – Znajomi sobie kupili sobie kostki i zaczęli układać. Spodobało mi się to i sam postanowiłem spróbować swoich sił. Chyba zacząłem to robić z nudów – opowiada. – Łącznie trenuję około dwóch lat, od czasu gimnazjum miałem kilka dłuższych przerw – dodaje.
Jeden dzień nauki
Jak mówi układanie kostki Rubika nie jest trudne. Na początku dużo o tym czytał, korzystał z internetu i tematycznych książek. Jego zdaniem technikę układania można opanować w jeden dzień. Ale żeby to robić szybko, trzeba ćwiczyć regularnie. – Jestem już na takim etapie, że samo ułożenie wszystkich ścian kostki nie daje mi satysfakcji. Chodzi o to, by robić to jak najszybciej. W ostatnim czasie dużo ćwiczę, bo chcę brać udział w kolejnych mistrzostwach. Lubię wygrywać i zdobywać trofea, to mnie mobilizuje do jeszcze większego wysiłku – tłumaczy. – Mam jeszcze marzenie, by układać kostkę w czasie krótszym niż minuta – przyznaje.
Czarna magia
Swoją pasję lubi także z innego powodu. – Fajne jest też to, że ludzie patrzą na mnie ze zdumieniem, dla nich to czarna magia – mówi z uśmiechem.
Jakie trzeba mieć zdolności by poprawnie i szybko układać kostkę Rubika? Po chwili zastanowienia Jarek odpowiada: trzeba być cierpliwym i systematycznie ćwiczyć.
Barman z pasją
18-latek na co dzień jest uczniem drugiej klasy technikum w Zespole Szkół nr 7 w Tychach. Wybrał specjalność technik żywienia. Lubi gotować. Interesuje go również barmaństwo. Zrobił już nawet kurs na barmana i wydaje mu się to ciekawie. Nie wyklucza, że swoją przyszłość zwiąże właśnie z tym zawodem. W wolnym czasie chętnie jeździ ze znajomymi na rowerze.
Jarek Orzeł obecnie przygotowuje się do udziału w mistrzostwach świata, które odbędą się w lipcu w Paryżu. Trzymamy kciuki!
Foto: Ewa Strzoda