Program "Zielone Podwórka": przygotuj projekt!

0
74

W Urzędzie Miasta Tychy odbyło się spotkanie z mieszkańcami, w czasie którego zainaugurowano nowy program „Zielone Podwórka”. Z tyszanami spotkali się wiceprezydenci Daria Szczepańska i Miłosz Stec oraz naczelnicy wydziałów tyskiego magistratu.
Do urzędu przyszła spora grupa mieszkańców, którzy wcześniej zaangażowani byli w projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. – Cieszy nas państwa obecność, bo to właśnie wy sygnalizowaliście nam, że poza projektami z budżetu partycypacyjnego, chcielibyście zadbać o wasze podwórka i z okien własnego mieszkania widzieć dobrą przestrzeń – powiedziała Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych. – Mówimy o przestrzeni publicznej rozumianej jako nasza wspólna. Ten wspólnotowy charakter będzie nam towarzyszył cały czas. Zachęcamy Państwa do tego, by zaangażować się i zmobilizować lokalne wspólnoty do działania w ramach programu „Zielone Podwórka” – dodała.
Program „Zielone Podwórka”, który rusza 1 marca ma na celu stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych, w szczególności podwórek osiedlowych i skwerów. Ze środków przeznaczonych na realizacje programu mogą być finansowane zadania należące do zadań własnych gminy lub powiatu, związane z urządzaniem terenów zielonych, możliwe do realizacji w ramach jednego roku budżetowego. Uwaga! Koszt realizacji zadania nie powinien przekroczyć 150 000 zł, przy czym minimum 60 proc. kosztów projektu musi być przeznaczone na zieleń.
Teren, na którym ma być realizowane zadanie musi być własnością gminy i być nieobciążony na rzecz osób trzecich, lub być własnością gminy i być oddany w użytkowanie wieczyste. Kwota zabezpieczona w budżecie miasta na realizację programu „Zielone Podwórka” to 1.000.000 zł. Odpowiedzialnym za realizację programu jest Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.
Projekt do programu może złożyć każdy pełnoletni mieszkaniec naszego miasta. Projekt musi być podpisany przez co najmniej 15 innych pełnoletnich tyszan. Osoby chcące zgłosić projekt, mogą przy jego opracowywaniu skorzystać nieodpłatnie z porady Miejskiego Architekta Krajobrazu.
Projekty na właściwie wypełnionym formularzu można składać od 1 do 15 marca w Wydziale Komunalnym, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy (al. Niepodległości 49, VIII piętro, pok. 803). Druk formularza jest do pobrania na stronie www.razemtychy.pl lub w siedzibie Wydziału Komunalnego.
Zgłoszone projekty będą oceniane przez specjalnie powołany zespół w kilku kategoriach. M.in. celowość (rewitalizacja zdegradowanych terenów zielonych, powstanie nowych terenów zielonych), funkcjonalność (polepszenie standardu życia mieszkańców), integracja (stopień udziału mieszkańców przy realizacji projektu, pielęgnacji zieleni po zrealizowaniu zadania, wpływ na integrację społeczną sąsiadów), otoczenie (odległość od najbliższych terenów zielonych, nawiązanie do istniejącego otoczenia, poprawa atrakcyjności miejsca), estetyka (walory estetyczne, kompozycja przestrzenna form zieleni i małej architektury).
Zwycięskie projekty poznamy do 24 marca. Ich realizacja potrwa do końca bieżącego roku. Więcej informacji można znaleźć na www.razemtychy.pl.
Źródło: Tyski Informator Samorządowy
Foto: mat. pras. UM Tychy