Najlepszy cukiernik w województwie

0
215

Weronika Stec, uczennica Zespołu Szkół nr 7 w Tychach zwyciężyła w Wojewódzkim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Teraz będzie reprezentować nasze województwo na konkursie ogólnopolskim, który odbędzie się w kwietniu we Wrocławiu.
Do udziału w turnieju Weronikę przygotowały nauczycielki: Joanna Żebrowska (część praktyczna) i Bogna Zapart (część teoretyczna). – Przygotowywałam się przez dwa miesiące – mówi Weronika Stec. Na konkurs upiekła tort, który ozdobiła pięknymi karmelowymi makami. – Nie spodziewałam się zupełnie, że wygram. Gdy zostało wyczytane moje nazwisko byłam w kompletnym szoku. Nie wierzyłam, że akurat mój tort okazał się najlepszy – przyznaje skromnie i dodaje, że już rozpoczęła przygotowania do turnieju na szczeblu krajowym.
Weronika Stec ma 18 lat. Jest uczennicą trzeciej klasy zasadniczej szkoły zawodowej. Po zakończeniu nauki planuje podjąć pracę w wyuczonym zawodzie i zdobyć tytuł mistrza cukiernictwa. – Zawsze chciałam być cukiernikiem. Lubię piec torty i tym właśnie chciałabym się zajmować na co dzień – przyznaje. – Już jako dziecko chętnie oglądałam w telewizji programy kulinarne. Najchętniej oczywiście o tortach – wspomina.
Weronice pieczenie dla rodziny i znajomych sprawia wielką przyjemność. Co ciekawe, sama nie jest fanem słodkich rzeczy. – Prawie nigdy nie zjadam, tego co upiekę. Zawsze pochłania to ktoś inny – mówi z uśmiechem.
Gdy zdobędzie wystarczające doświadczenie, zamierza otworzyć własną cukiernię. Jak przyznaje Joanna Żebrowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 7, Weronika spełnia wszystkie kryteria, by być w przyszłości znakomitym cukiernikiem. Ma zmysł artystyczny i wyczucie estetyki, zdolności manualne, wyczucie smaku i dużą wyobraźnię.
Weronika w wolnym czasie chętnie czyta książki. – Czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce – żartuje. Lubi słuchać również muzyki, najczęściej rapu. Relaksuje się również oglądając filmy science-fiction.
Na zdjęciu: Weronika Stec z Joanną Żebrowską, dyrektor ZS nr 7
Foto: mat. pras. Zespół Szkół nr 7 w Tychach