Twoje Tychy: O Śląsku bez kompleksów

0
306

Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego oraz Muzeum Miejskie zapraszają uczniów gimnazjów oraz starszych klas szkół podstawowych do udziału w drugiej edycji konkursu wiedzy o Śląsku „Silesia Incognita”. Jego pomysłodawcą jest pasjonat Śląska Marcin Melon – nauczyciel w SP nr 37.
– Chcemy pokazać uczestnikom, że żyją w fascynującym miejscu, posiadającym niesamowitą historię – mówi Marcin Melon. Jest przekonany, że odpowiednio „opakowane” treści zawsze okażą się dla uczniów atrakcyjne. Dlatego w materiałach pomocniczych dla uczestników nie brakuje abstrakcyjnych skojarzeń i nawiązań do rzeczywistości.
– Badania pokazują, że młodzi mieszkańcy Śląska nie znają w ogóle dziejów swojego regionu, a przecież aż roi się w nich od niezwykłych postaci, takich jak choćby wynalazca kremu Nivea Oskar Troplowitz czy książę Henryk IV Probus, prawdziwy średniowieczny “superstar”, o którym jednak mało kto słyszał – mówi Melon. – Nasze działania mają to zmienić. W taki właśnie sposób chcemy mówić o Śląsku: atrakcyjny, nowoczesny i pozbawiony kompleksów.
Pisarz i nauczyciel
Marcin Melon jest dziennikarzem, nauczycielem i pisarzem – autorem serii (pisanych gwarą) powieści kryminalnych o przygodach Komisorza Hanusika oraz laureatem konkursu na najlepszą jednoaktówkę po śląsku. Jest też założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej „Silesia Schola” i twórcą autorskich programów nauczania o Śląsku oraz pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Sam prowadzi takie zajęcia w SP nr 37.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37 Agata Maciążka słynie z przychylności wobec regionalizmu – mówi Marcin Melon. – Efektem poważnego traktowania tego tematu w „Kornelówce” są sukcesy uczniów w konkursach zewnętrznych, a przede wszystkim ich coraz większe zainteresowanie śląską kulturą i historią.
Finał wiosną
Już po raz drugi szkoła – wspólnie z Muzeum Miejskim – jest też organizatorem i gospodarzem konkursu wiedzy o Śląsku, któremu patronuje katowicki Wojewódzki Ośrodek Metodyczny. – Wierzę, że inwestowanie w poczucie zakorzenienia to kluczowa inwestycja – przyznaje dyrektor Agata Maciążka.
Przed rokiem triumfowali reprezentanci katowickiej szkoły podstawowej Zakonu Pijarów, wyprzedzając drużynę tyskiej „Kornelówki” oraz gimnazjalistów z Czechowic-Dziedzic. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większej ilości zgłoszeń. Finał odbędzie się wiosną w siedzibie Muzeum Miejskiego. Na razie trwają eliminacje.
Wszyscy chętni do stanięcia w szranki muszą wysłać organizatorom prezentację poświęconą wybranej postaci lub wydarzeniu z dziejów regionu (termin upływa 3 lutego). Regulamin oraz materiały pomocnicze można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Miejskiego.
Foto: archiwum prywatne