Pomóżmy wybudować Świetlikowo

0
11

W Tychach ma powstać pierwsze w Polsce Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci „Świetlikowo”. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na ten cel. Ty też możesz pomóc!
Przypominamy, że Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci planuje uruchomić Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci. Będzie się ono mieściło w siedzibie fundacji w Jaroszowicach (ul. Jaroszowicka 113). Świetlikowo ma być otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 17. Jednocześnie będzie mogło przebywać w nim dziesięcioro dzieci. Rodzice będą mogli zostawić dziecko na jak długo będą chcieli i tyle dni w tygodniu, ile będą chcieli. W tym czasie będą mogli odpocząć, zrobić zakupy, podjąć pracę na pół etatu. – Chcemy stworzyć miejsce, w którym nieuleczalnie chore dzieci będą mogły spędzić kilka godzin dziennie wśród rówieśników, pod okiem fachowej opieki. Rodzice w tym czasie będą mogli nabrać sił na kontynuowanie opieki po powrocie dziecka do domu i złapać oddech od codziennej, trudnej rzeczywistości – tłumaczy lek. med. Ewa Wójcik-Gil, wiceprezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci.
Ośrodek musi powstać do maja 2017 roku. Jak wyjaśnia Natasza Godlewska, prezes fundacji, hospicjum zdobyło grant na sfinansowanie jego działalności. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Finansów wystarczy na to, by przez dwa lata zapewnić opiekę dzieciom bezpłatnie. Obecnie rozpoczęły się już prace remontowe. Ale do ukończenia potrzeba jeszcze ponad miliona złotych. – Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie. Mamy wielu przyjaciół, bez nich nie dalibyśmy rady – mówi pani Natasza. – Prosimy o dalszą pomoc. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się zebrać potrzebną sumą i zrobić remont naszego budynku, tak by mógł tu powstać ośrodek dziennej opieki – przyznaje.
Zgodnie z pomysłem zarządu fundacji, w Centrum Dziennej Opieki dzieciaki nie mają przebywać w oddzielnych pokojach. To nie będzie szpital. Maluchy – oczywiście na miarę swoich sił – będą spędzać czas we wspólnej świetlicy. Tam pod okiem pielęgniarek i opiekunek medycznych, psychologa i pedagoga, przy wsparciu animatorów – wolontariuszy będą miały organizowane zajęcia dostosowane do swoich możliwości. Naturalnie, w Centrum będą pokoje dla małych podopiecznych, w których dzieci będą mogły odpocząć. Ale ideą ośrodka będzie to, by chore dzieci na miarę swoich sił i możliwości przebywały we wspólnej świetlicy. By spędzały czas razem, a nie w izolacji.
Możesz pomóc!
Każdy z nas może pomóc wybudować Centrum Dziennej Opieki dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów! Można przekazać dowolną sumę pieniędzy jako darowiznę na konto Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci ( nr konta: 78 84350004 0000 0000 4620 0006). Firmy i przedsiębiorstwa mogą przekazać również materiały budowlane i remontowe. Potrzebne jest dosłownie wszystko, od worków z piaskiem, po cegły. Zapraszamy również do dokonywania wpłat (już od 5 zł) na specjalnie na ten cel stworzoną akcję na portalu www.odpalprojekt.pl. Zachęcamy Was – Drodzy Czytelnicy – do wsparcia tej zbiórki. Liczy się każda złotówka. Zatem – do dzieła!
Kamera i montaż: Tomasz Mól