Twoje Tychy: Kup tanio działkę i wybuduj dom

0
1027

Dzisiaj (19 lipca) rusza „Program wsparcia indywidualnego budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego”. O jego głównych założeniach rozmawiamy z Igorem Śmietańskim, zastępcą prezydenta ds. gospodarki przestrzennej.
Twoje Tychy: Jaki cel ma program, który właśnie dzisiaj rusza w mieście?
Igor Śmietański: Chcemy pobudzić rynek mieszkaniowy, a przede wszystkim zachęcić młodych ludzi, ale nie tylko ich, do wybudowania własnego domu i zamieszkania w nim. Pod koniec czerwca uprawomocniła się uchwała Rady Miasta Tychy z 19 maja br, która określa zasady na jakich będzie można nabyć od gminy prawo wieczystego użytkowania działki i uzyskać przy tym znaczną bonifikatę.
Co trzeba zrobić, by takie wieczyste prawo użytkowania działki uzyskać?
Warunkiem będzie m.in. wygranie przetargu i wybudowanie na danej działce domu w czasie nie dłuższym niż 5 lat. Dzisiaj właśnie rusza przyjmowanie zgłoszeń do przetargu. Udział w postępowaniu przetargowym jest otwarty, czyli każdy może się zgłosić. Mamy jednak jedno ograniczenie. W drodze przetargu można nabyć tylko jedną działkę.
Dlaczego tylko jedną?
Zależy nam, żeby z tego programu skorzystali przede wszystkim mieszkańcy. Taki zapis minimalizuje ryzyko, że ceny w przetargu będą podbijać deweloperzy. Oni z reguły są zainteresowani kupnem większego terenu pod zabudowę wielorodzinną lub szeregową. A nasz program, warto jeszcze raz podkreślić, jest skierowany do osób, które na zakupionej działce chcą wybudować dom i w nim zamieszkać. To warunek uzyskania bonifikaty, a co się z tym wiąże, znacznego obniżenia kosztów zakupu działki. Z tego przywileju nie skorzystają podmioty gospodarcze, które chcą wybudować dom, a potem na nim zarobić poprzez dalszą sprzedaż.
Na ile lat będzie przyznawane wieczyste prawo użytkowania działki?
Nieruchomości będą oddawane w wieczyste użytkowanie na 99 lat.
Czy program jest skierowany tylko do mieszkańców naszego miasta?
Nie, choć ich bardzo serdecznie również zachęcamy do udziału. Swoją ofertę kierujemy także do mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy chcieliby osiedlić się w naszym mieście.
Do kiedy można zgłosić swój udział w postępowaniu przetargowym?
Na chętnych czekamy dwa miesiące. Dokładnie do 20 września. Żeby być uprawnionym do wystartowania w licytacji konkretnej działki, trzeba będzie wpłacić wadium wysokości 10 proc. wartości ceny wywoławczej. Wadium nie będzie zwracane, jeżeli ktoś weźmie udział w postępowaniu przetargowym, wygra je i wycofa się z zakupu. W innych przypadkach pieniądze będą zwracane. Każda osoba może zgłosić chęć uczestnictwa w przetargu dla dowolnej ilości działek. Jednak po wygraniu jednej licytacji i zakupie jednej działki, taka osoba od razu będzie wykreślona z udziału w kolejnych postępowaniach.
Powiedzmy, że ktoś wpłaci wadium, wygra licytację i co dalej? Jak będzie wyglądała dalsza procedura?
Nabywca prawa użytkowania wieczystego w ramach naszego programu, przy zakupie uiści pierwszą opłatę wysokości 15 proc. wylicytowanej kwoty. Uzyskuje w tym momencie tytuł prawny do nieruchomości, pozwalający np. starać się o kredyt na budowę domu. W ciągu kolejnych 5 lat będzie musiał wpłacić co roku kolejny 1 proc. Po pięciu latach – jeżeli spełniony zostanie warunek wybudowania domu i zamieszkania w nim – nabywca będzie mógł zawnioskować o 75-procentową bonifikatę na kwotę pozostała do spłaty. Tutaj jest jeszcze jedna ważna informacja. W przypadku skorzystania z 75- procentowej bonifikaty, właściciela będzie obowiązywał 10-letni zakaz zbycia nieruchomości.
Co się stanie, jeśli ktoś nie dotrzyma wymaganych terminów i np. w ciągu pięciu lat nie wybuduje domu?
W razie niedotrzymania terminu zabudowy, ustalone zostaną dodatkowe opłaty roczne obciążające użytkownika wieczystego. Natomiast jeżeli nabywca korzystać będzie z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie ( w szczególności jeżeli w ogóle nie wybuduje na niej domu), wtedy umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste będzie mogła ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu.
Jakie działki miasto wystawia na licytacje jako pierwsze?
Licytowane będą 24 działki w następujących lokalizacjach: ul. Mała Aleja Róż (8 działek o powierzchni od 929 do 1230 mkw), ul. Browarowa (12 działek o powierzchni od 760 do 811 mkw) i ul. Zimorodków (4 działki o powierzchni od 842 do 940 mkw).
Czy planujecie wystawić również inne działki?
Tak. To pierwsza transza działek przeznaczonych do zbycia w tym programie. Obecnie pracujemy już nad przygotowaniem kolejnych działek. W tej chwili są one dzielone geodezyjnie i uzbrajane. Mogę już powiedzieć, że w kolejnych transzach programu do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przygotowywane są działki w takich lokalizacjach, jak: ul. Brzoskiwniowa (Czułów/zwierzyniec), ul. Przepiórek (Mąkołowiec), ul. Katowicka (Czułów), Plac Wolności (w pobliżu SP 1 i Muzeum Miejskiego), ul. Sosnowa (Obok Browaru Obywatelskiego), ul. Żorska (Żwaków) i ul. Poprzeczna (Jaroszowice).
Kiedy odbędą się licytacje pierwszej transzy działek?
Wczesną jesienią, 3 i 4 października.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Ewa Strzoda
***
Warto wiedzieć
Jeżeli jesteś zainteresowany uczestnictwem w programie lub chcesz uzyskać dodatkowe informacje, wejdź na stronę www.bip.umtychy.pl. Znajdziesz tam m.in. wszystkie ogłoszenia o przetargach wraz z mapami wskazującymi położenie nieruchomości, warunki przetargu, zarządzenie prezydenta dotyczące regulaminu przetargów na zbycie, zdjęcia nieruchomości z dokładnym opisem i wiele innych.