60 lat tyskiego Cechu

0
325

Pierwszą wzmiankę o tutejszym rzemieślniku znajdujemy w rachunkach miasta Pszczyny z roku 1472, gdzie widnieje zapis, iż „kupiono gonty u Seczewki z Tychów”. Prawie 400 lat później, w 1860 roku w Tychach zanotowanych jest już: 6 kowali, 7 krawców, 1 siodlarz, 3 kołodziejów, 2 tkaczy, 6 szewców, 1 stolarz, 4 masarzy, 3 cieśli, 2 murarzy i 3 piekarzy, z tym, że zrzeszeni oni byli w organizacjach rzemieślniczych Mikołowa, Bierunia lub Pszczyny.
Ich własny Cech Rzemiosł Różnych w Tychach utworzono na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z 20 kwietnia 1955 roku. W minioną niedzielę, 6 września, w odnowionej Hucie Paprockiej świętowano zatem jubileusz 60- lecia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, bo pod taką nazwą aktualnie funkcjonuje i zrzesza w swoim gronie około 200 zakładów z Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W tych – nierzadko rodzinnych od wielu pokoleń – firmach zatrudnienie znajduje ponad 3 tysiące pracowników, a dziesiątki młodych ludzi każdego roku ma możliwość praktycznego wyuczenia się zawodu.
Między innymi na te zasługi 60-letniej dziś organizacji rzemieślniczej zwracali uwagę goście niedzielnych uroczystości, wśród których nie zabrakło posłów, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego i powiatowego oraz władz Tychów z prezydentem Andrzejem Dziubą i jego zastępcą, Igorem Śmietańskim. Byli przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z CRiP, starsi cechów z wielu miast województwa śląskiego i liczna ngrupa rzemieślników i przedsiębiorców.
Wielu z nich otrzymało odznaczenia i dyplomy, przyznane m.in. przez ministra gospodarki i Związek Rzemiosła Polskiego. Najwyższe odznaczenia – Medale im. Jana Kilińskiego – otrzymali tego dnia: prezydent Tychów Andrzej Dziuba, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz i sekretarz tyskiego Cechu Andrzej Chwalczyk (złote), a także Zbigniew Gieleciak, Jan Drozdek i Mariusz Błasiak (srebrne).
Z kolei sam tyski Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości otrzymał Złotą Honorową Oznakę „Za zasługi dla województwa śląskiego”. Z rąk radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Michała Wójcika wyróżnienie odebrała Danuta Pietras, która funkcję Starszego Cechu piastuje od piętnastu lat. To najdłuższa kadencja w 60-letniej historii tej organizacji; wcześniej Starszymi Cechu byli kolejno: Stefan Sornek, Alojzy Solarczyk, Paweł Chwalczyk, Józef Biolik, Zenon Pacuła i Ernest Adamus.
Jubileuszowe spotkanie tyskich i bieruńsko-lędzińskich rzemieślników uświetniły występy chóru Presto Cantabile i sopranistki Lucyny Wurcel, a zakończyła zabawa taneczna.
Fot. SW