Miasto Orszak Trzech Króli: Uliczne kolędowanie i jasełka

Opublikowano 4 stycznia, 2013 | przez Sylwia Witman

Orszak Trzech Króli: Uliczne kolędowanie i jasełka

Miejskie Centrum Kultury i parafia św. Marii Magdaleny zapraszają tyszan do udziału w Orszaku Trzech Króli w dniu 6 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Orszaki Trzech Króli to wielkie uliczne jasełka, organizowane w wielu miastach na świecie. W Tychach odbędą się po raz pierwszy. Korowód przejdzie ulicami: Damrota, Sienkiewicza, Biblioteczną, następnie przez Plac Baczyńskiego do ulic: Bocheńskiego, Hlonda, Braterskiej, by przez Rynek wrócić na ulicę Damrota. Trasa liczy około 1,5 km. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. św. Marii Magdaleny o godz. 12, a zakończy koncertem Henryka Jana Botora i tyskiego chóru God’s Property.

Będzie to widowisko, jakiego w Tychach jeszcze nie było. Ulicami miasta przejadą konno Trzej Królowie, każdy ze swoim orszakiem, ze sztandarami w specjalnie przygotowanych strojach. W orszaku każdego z królów dominować będzie jeden kolor, symbolizujący jeden z kontynentów: Europę (czerwony), Azję (zielony) i Afrykę (niebieski). Do tego barwnego korowodu każdy może się przyłączyć. Mile widziane będą samodzielnie przygotowane stroje. Na miejscu będzie można otrzymać papierową koronę i śpiewnik z kolędami.

Na trasie orszaku będą odgrywane scenki z jasełek. Trzej Królowie napotkają na swojej drodze diabły, które będą kusić ich do zaprzestania podróży, będą anioły napominające by nie zbaczać z drogi. Królowie zawitają do złego Heroda, by na koniec powitać Świętą Rodzinę w stajence, która będzie przygotowana na schodach kościoła Marii Magdaleny.

Tradycja Orszaków Trzech Króli wywodzi się z kultury hiszpańskiej. W Polsce pierwszy orszak odbył się w 2008 roku w Warszawie, jako kontynuacja jasełek organizowanych w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. W jego organizację zaangażował się m.in. Jerzy Stokłosa, dyrektor Teatru Buffo. W 2010 roku orszaki odbyły się w Warszawie i Toruniu. Rok później, gdy 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy, zainteresowanie tą formą świętowania Trzech Króli wyraźnie wzrosło. W 2012 roku orszaki przemaszerowały ulicami kilkudziesięciu mniejszych i większych miast w kraju, w roku 2013 będzie to już ponad 80 miejscowości, w tym po raz pierwszy Tychy.

Honorowy patronat nad Orszakiem Trzech Króli w Tychach objął arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc oraz prezydent miasta Tychy Andrzej Dziuba.

Więcej informacji na stronie www.orszak.org/tychy

Podziel się informacją!

Tags: ,Dodaj komentarz

Back to Top ↑