Młodzi i zdolni

0
323
fot. Wiktor Faryna

20 marca odbyła się finałowa gala „Młodych talentów”, w trakcie której na deskach tyskiej Mediateki nagrodzono najlepszych z najlepszych. Historia tego konkursu sięga ponad trzech dekad, w trakcie których wyróżniano uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ósmych klas szkół podstawowych w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz scenicznej. Galę uświetnił występ grupy Carrantuohill z Anną Buczkowską za mikrofonem.

Konkurs zapoczątkowała Elżbieta Cimr – ówczesna bibliotekarka w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach, która w czasach, kiedy jeszcze nikt nawet nie myślał o programach typu talent show, postanowiła dać pole do popisu młodzieży. Z biegiem lat konkurs znacznie się rozrósł i zaczęli w nim brać udział uczniowie z całego województwa, co poskutkowało kolejnym krokiem, czyli właśnie podsumowującą uroczystą galą.

– Ten szczególny wieczór chciałbym rozpocząć od pewnej dygresji. Talenty są bowiem szczególną wartością w naszym życiu, a w starożytności stanowiły jednostkę miary masy i pieniądza o wartości nieco ponad 30 kg srebra. To taki przysłowiowy grosz. Hans Christian Andersen napisał w jednej ze swoich bajek, że w życiu można stracić wszystko, co materialne i zaczynać od zera. Właśnie wtedy można liczyć na talent, który drzemie w każdym z nas. Pamiętajmy o tym symbolicznym groszu – talencie, który jest doskonałym narzędziem do kreowania własnego życia – rozpoczął galę dyrektor II LO Rafał Kordeusz. – Są z nami wyjątkowe osoby, które zawsze wspierają w tak ważnych momentach, dlatego chciałbym serdecznie przywitać Macieja Gramatykę pełniącego funkcję Prezydenta Miasta Tychy, Annę Krawczyk Dyrektor MBP, Macieja Gruchlika Dyrektora MDK nr 1, Marzenę Klementę reprezentującą Miejskie Centrum Oświaty, dr Marię Wacławek z Uniwersytetu Śląskiego oraz Joannę Wojtynek Dyrektor I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.

– Nasza młodzież ma obecnie bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o swój rozwój, a to niezwykle cenne. Dopełnieniem sukcesu są tak wspierający nauczyciele, pedagodzy oraz instruktorzy. Inwestowanie w siebie i swój talent są niezmiernie ważne. Gratuluję wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom tegorocznej edycji – powiedział Maciej Gramatyka.

Jury w składzie Anna Buczkowska, Bogdan Wita, Dariusz Sojka oraz Ireneusz Krosny, wydało werdykt w kategorii scenicznej: III miejsce Magdalena Tadewicz, II miejsce Anna Baryła, I miejsce Teatr Tańca DyeMotion.

Prace w kategorii literackiej oceniało grono doświadczonych polonistek: dr Maria Wacławek, Joanna Kucz-Pieczka oraz Magdalena Czmok: III miejsce Amelia Knapik, II miejsce Marcin Mazur, I miejsce Piotr Łojek.

Z kolei w kategorii plastycznej w jury zasiadła Bogna Bielecka, Radosław Kaźmierczak oraz Adam Niesyto: III miejsce Manuela Krzysztofik, II Alicja Bartecki, I miejsce Aleksandra Dudek.

Nagroda publiczności powędrowała do Magdaleny Tadewicz. Konkurs „Młode talenty” jest finansowany dzięki tyskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.