Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury przyznane

0
418
Nagrody wręczyli Maciej Gramatyka pełniący funkcję prezydenta Tychów i Barbara Konieczna - przewodnicząca Rady Miasta Tychy.

Wczoraj podczas uroczystej gali zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury. Nagrody wręczyli Maciej Gramatyka pełniący funkcję prezydenta Tychów i Barbara Konieczna przewodnicząca Rady Miasta Tychy.

Nagrodę ustanowiono w 1996 r. W pierwszych 6. edycjach przyznawano nagrodę i trzy wyróżnienia. W tych latach po zaszczyt sięgnęli m. in. socjolog Marek S. Szczepański czy wieloletnia dyrektorka MDK nr 1 Teresa Wodzicka. W kolejnych edycjach po zaszczyty sięgnęli również m.in. Ireneusz Krosny, którego nieoficjalnie uznaje się za „pierwszego mima Polski”. Dwukrotnie uhonorowano Marka Mosia i Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO.

W tym roku laureatami wyróżnienia zostali:

  • Michał Brożek – dyrygent, kompozytor organista, nauczyciel, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Artysta koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jest założycielem tyskiego chóru Cantate Deo oraz dyrygentem Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego.
  • Agnieszka Łapka – malarka, autorka tekstów, graficzka, wokalistka. W 2022 r. uznana za najlepszą wokalistkę bluesową w cenionej ankiecie kwartalnika „Twój blues”, gdzie od wielu lat utrzymuje się w czołówce plebiscytu Blues Top. Jako wokalistka współpracowała z takimi artystami jak: Jan „Kyks” Skrzek, Leszek Winder, Krzysztof Głuch, Andrzej Rusek, Henryk Gembalski, Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Anthimos Apostolis. Od 2007 roku jest związana z zespołem Śląska Grupa Bluesowa, którego ostatnia płyta „Tu i teraz” uzyskała nominację do nagrody Fryderyk. Tworzy także solowe projekty kompozytorskie jako Łapka. Posiada liczne autorskie wydawnictwa płytowe oraz wiele płyt z zespołami, z którymi współpracuje. Na scenie jest od 20 lat.
  • Izabela Wądołowska – graficzka, kostiumolożka, scenografka, muralistka, malarka, projektantka, kuratorka wystaw artystycznych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem murali malarskich oraz cyfrowych, malarstwem, projektowaniem graficznym oraz obiektów i instalacji artystycznych. Przez wiele lat była kuratorką tyskiej galerii Strefart, obecnie związana z galerią „Na Wolności”. Stworzyła markę Double Room, dla której wypracowała ofertę ponad 200 grafik wielkoformatowych. Laureatka wielu nagród, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tyskim Ambasadorem Kultury 2024 został Michał Czachowski – gitarzysta flamenco, producent muzyczny, wydawca, inżynier dźwięku, grafik, publicysta, wykładowca, doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie, architekt. Dziś jest najbardziej znanym polskim gitarzystą flamenco, zapraszanym na festiwale muzyczne w Hiszpanii i na wszystkich kontynentach. Uznanie na arenie międzynarodowej zdobył m.in. dzięki projektowi „Indialucia” stanowiącemu nietuzinkową fuzję muzyki flamenco oraz indyjskiej. Projekt ten otrzymał liczne nagrody, jak również nominację do nagrody Fryderyka.