Okno na tyszan

0
141
fot. M. Borucka

Zapoczątkowana w czasie pandemii inicjatywa Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, czyli Okno na Kulturę, działa po dziś dzień. Ta swoista galeria mieści się w… galerii, czyli tyskim Gemini Park, co zachęca jeszcze większe grono osób do przystanięcia w ferworze codziennych obowiązków, zakupów i pracy, by podziwiać wystawy lokalnych artystów. Kulturalna witryna sklepowa to innowacyjne podejście do sztuki w skali całego Śląska.

Obecnie MCK Tychy zaprasza do wejścia w świat multidyscyplinarnej twórczości. W ramach najnowszej, niecodziennej wystawy, którą podziwiać będzie można od piątku 16 lutego, zobaczymy zarówno fotografie, książki, muzykę, jak i ceramikę w stylu self-care. To nie przypadkowy artystyczny nieład, tylko połączenie najciekawszych pomysłów tyszan, które realizowane są dzięki programowi Tyski Bank Kultury.

Jak zapewniają organizatorzy najnowsza ekspozycja ma na celu nowe, nietypowe i niespotykane dotąd podejście w temacie sztuki, które ma stanowić spełnienie artystycznych marzeń uzdolnionych tyszan. W terminie 16.02-29.03 Okno na Kulturę zamieni się więc w wystawę zrealizowanych projektów w ramach 9. Edycji Tyskiego Banku Kultury, a będą to: „Mozaiki SŁOWOmocne”, „[R.O.D.], czyli Rodzinną Opowieść Działkową”, „Powrót Barubara” i „Muzykę Natury”. Każdy z nich dotyczy innej dziedziny sztuki i niesie inne przesłanie.

Aneta Mlaś (Touanda) stworzyła pięć ceramicznych Mozaik SŁOWOmocnych. To kolorowe okrągłe kompozycje, z centralnym elementem zawierającym jedno z pięciu haseł związanych z ideą self-care: JESTEM OK, LUBIĘ, AKCEPTUJĘ, DOCENIAM, SZANUJĘ. Jak sama podkreśla, projekt ma pokazać wpływ myśli na życie codzienne.
– Słowa mają moc. Nie tylko te, które wypowiadamy do kogoś, ale co ważniejsze, te, które kierujemy do samych siebie. Najpierw przybierają formę myśli, powtarzanych w głowie za każdym razem, gdy coś nam nie wyjdzie, gdy się boimy lub gdy wygramy i zrealizujemy jakieś zadanie. Potrafią nam wówczas dodać odwagi lub ją odebrać. W kolejnych miesiącach kompozycje trafią do tyskich szkół i innych placówek, gdzie przebywają dzieci i młodzież – mówi autorka.

Projekt [R. O. D.], czyli Rodzinna Opowieść Działkowa, to nietypowy album fotograficzny przedstawiający ważną część życia dziadka pomysłodawcy, Michała Janusińskiego, spędzaną na działce. Kluczowymi elementami projektu są starannie wybrane fotografie, ale nie tylko.
– Kiedy robiłem porządki w mieszkaniu dziadków, trafiłem na piękne zapiski dziadka, które prowadził od 1991 roku. Zapisywał prawie każdy dzień: data, pogoda, temperatura, co zostało zrobione na działce. Dzięki tym notatkom dziadek doszedł do perfekcji w hodowli: czerpał z doświadczeń lat poprzednich, wyciągał wnioski. Są tam też zapiski o mnie: że przyjechałem, w czym pomogłem, co zrobiłem – wspomina autor projektu o elementach, które uzupełnią album.
Michał Janusiński zatrzymywał w kadrze życie na działce, w tym relacje dziadka Kazika z działkowymi przyjaciółmi i przyrodę zmieniającą się przez ponad 10 lat w tym swoistym mikroświecie. Praca pokazuje szerzej znaczenie ogródków działkowych dla mieszkańców Tychów, w szczególności ludzi starszych.
– W połączeniu z notatkami dziadka, to wszystko stanowi piękny materiał. To znakomicie udokumentowany kawał czasu, kawał życia – dodaje Michał.

„W Powrocie Barubara” autorstwa Bartłomieja Szymczyka po pięciu latach powraca postać zbója Barubara (pierwsza część książki powstała w 2018 roku). Książka kontynuuje wątki bajkowe i fantastyczne, osadzone w rzeczywistości Tychów. Adresowana jest do całych rodzin oraz tych, którzy zachowali w sobie wewnętrzne dziecko, poczucie humoru i dystans do świata.
– Czytelnik rozpozna tu znane sobie miejsca, zdarzenia, a nawet… osoby. Bardzo jestem ciekawy ich opinii i recenzji – wspomina Szymczyk, mówiąc o swojej książce, która dostępna będzie m.in. w wersji on-line na stronie www.kultura.tychy.pl

Ostatnim projektem dopełniającym wystawę jest „Muzyka Natury” Przemysława Schellera. W ramach tego projektu, autor wraz z wiolonczelistą, kameralistą, kompozytorem i aranżerem Piotrem Gachem i… matką naturą skomponował, a następnie nagrał trzy kojące utwory muzyczne powstałe w technologii ambisonicznej. Dobór specjalnych dźwięków i sposobu nagrania sprawia, że instrumenty przeplatają się z odgłosami otaczającej nas przyrody.
– Szum liści, śpiew ptaków i szmer strumieni są integralną częścią naszych kompozycji. Ta muzyczna wyprawa przez naturę to doświadczenie harmonii, która rodzi się między człowiekiem, a otaczającym światem – mówi artysta.
Autor projektu podkreśla, że kontakt z naturą zmniejsza wszechobecne przebodźcowanie, koi, a w efekcie pozwala odpocząć naszemu układowi nerwowemu. Każdy chętny może posłuchać wyciszającej muzyki duetu Natura Sonorum (bo pod taką nazwą tworzą muzycy) w formie on-line – http://fanlink.to/naturasonorum

Wszystkie projekty udowadniają więc, że kultura dostarcza znacznie więcej niż wrażenia estetyczne. To dziedzina, którą można odnaleźć w wielu aspektach życia, a przekonać się o tym będzie można w najbliższym czasie, odwiedzając Okno na Kulturę.