O familokach i mieszkańcach ceglanych domów w Muzeum Miejskim

0
236
Fot. Dziewczynka z hula–hoop, aut. Tadeusz Kluba/Tyski Klub Fotograficzny KRON, Ruda Śląska-Nowy Bytom (kolonia robotnicza Kaufhaus), ok. 1980, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

W czwartek 23 listopada Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na spotkanie z Kamilem Iwanickim autorem książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów” towarzyszące wystawie „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983”. Prelekcja odbędzie się o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: tel. 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl.

Familoki to nie tylko popularny i modny od paru lat Nikiszowiec, wpisany w 2011 roku na polską listę pomników historii jako zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury. To chociażby znana tyszankom i tyszanom Kolonia Czułów Fabryka w najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów.

Robotnicze kolonie, których historia sięga końca XVIII wieku, są jednym z symboli Górnego Śląska, wrośniętym w górnośląski krajobraz na równi z hałdami i kopalnianymi szybami. Portretowali je w swoich filmach Kazimierz Kutz i Lech Majewski, a w malarstwie twórcy Grupy Janowskiej – to dzięki ich twórczości stały się rozpoznawalne poza Śląskiem.

Autor oprowadza po przemijającym świecie nie tylko śląskich ceglanych domów, który w sporej części bezpowrotnie utraciliśmy. Opowiada, skąd wzięły się robotnicze osiedla, kim były osoby tam zamieszkujące, jak wyglądało życie rodzinne w familokach i gdzie można go jeszcze nadal doświadczyć, a także, jak wyglądały typowe mieszkania i dlaczego wiele z nich miało kolorowe okiennice. Warto wybrać się w tę fascynującą podróż!

Tym bardziej, że w książce można zobaczyć zdjęcia familoków autorstwa chociażby Tadeusza Kluby – jednego z członków Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON, którzy na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk – kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach), fotografowali hałdy i tereny przemysłowe na terenie Górnego Śląska (np. w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Świętochłowicach i Zabrzu), ale też ludzi w tym krajobrazie.


źródło: UM Tychy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj