Autobusem z… Wisławą Szymborską

6
340
fot. arch. Monika Zipser - Kosobucka

Rok Szymborskiej – 2023 – powoli dobiega końca, jednak ślady polskiej noblistki można odnaleźć nawet w Tychach. Dzięki inicjatywie Moniki Zipser-Kosobuckiej – nauczycielki języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego – tyszanie mogą zaczytać się w poezji Wisławy Szymborskiej w… autobusie. Chodzi o linie nr 2 z numerem bocznym 378. We współpracy z PKM Tychy zawieszono w nim 8 plakatów z różnymi wierszami noblistki wraz z grafikami nawiązującymi do kolażu – techniki jakże bliskiej poetce.

– W ubiegłym roku dołączyłam do ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”. Razem z innymi szkołami inspirowaliśmy się nawzajem różnymi inicjatywami, jakie można podjąć, by uczcić pamięć o polskiej poetce. W ramach projektu zorganizowaliśmy już kilka przedsięwzięć – w naszej szkole powstał kącik zaaranżowany na mieszkanie Szymborskiej, uczniowie mogli uczestniczyć w wykładach na jej temat. W tym roku zabrałam uczniów na wycieczkę do Krakowa śladami Wisławy Szymborskiej. Aktualnie zaraz po wejściu do budynku znajduje się wystawa prac, które stworzyli uczniowie we współpracy ze… sztuczną inteligencją. Można na nich zobaczyć Wisławę Szymborską w roli górnika, piłkarki, czy kierowcy autobusu, a nawet… zajadającą się kurczakami z KFC, które bardzo lubiła.

Jak przyznaje Monika Zipser-Kosobucka uczniowie chętnie włączają się w akcje pielęgnujące pamięć o wybitnej noblistce.

– Chyba zaraziłam ich swoją pasją do poezji noblistki – przyznaje nauczycielka.

Młodzi tyszanie na szkolnych korytarzach przechwalają się, komu udało się trafić na „Autobus Szymborskiej”. Być może w tym roku uda się zrealizować jeszcze jedną inicjatywę poświęconą poetce – chodzi o zamknięcia wybranego wiersza (a właściwie jego interpretacji) w słoiku, poprzez umieszczenie w nim różnych przedmiotów. Celem akcji jest pokazanie poezji bez użycia słów. W końcu, jak pisała sama poetka – „niektórzy lubią poezję” i to wcale nie dlatego, że w szkole tak wypada.

6 KOMENTARZE

  1. Kolejny „polski”bohater.Stalinistka w najgorszej postaci.Kiedy ludzie gineli tysiacami z rak stalinowskich czerwonych mordercow ta pani byla po stronie tych bandytow komunistycznych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.