Na renowację kościoła

2
620

W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków parafia pw. Ducha Świętego otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na renowację zabytkowego poddasza świątyni.

Kilka lat temu kościół Ducha Świętego wpisano do rejestru zabytków województwa śląskiego i wraz z dzwonnicą oraz otoczeniem został objęty ochroną. Jednak świątynia wymagała podjęcia prac konserwatorskich i dwa lata temu Rada Miasta Tychy zadecydowała o przyznaniu 116 tys. zł na ocenę stanu technicznego tyskiej świątyni. – Chcemy kontynuować działania, które zaczęliśmy już kilka lat temu – mówił wówczas ks. proboszcz Dariusz Mazur. – Żeby jednak cokolwiek można było zrobić w budynku, trzeba sporządzić ekspertyzę techniczną dotyczącą ikon oraz obiektu i ustalić konkretne plany. Dopiero potem będzie można myśleć o wykonaniu prac.

Środki z budżetu miasta przeznaczone zostały właśnie na ocenę stanu technicznego ścian, elementów drewnianych i żelbetowych oraz wykonanie badań konserwatorskich. Polegały one na pobraniu w budynku próbek oraz przebadaniu ich pod kątem poziomu wilgoci, obecności grzybów oraz wykonaniu analizy chemiczno-technologicznej wykorzystanych we wnętrzu materiałów. Wykonanie prac było konieczne m.in. z uwagi na zaobserwowane pionowe pęknięcia. Zwrócono uwagę na słabą jakość dostępnych w czasie powstawania kościoła materiałów budowlanych, co wraz z brakiem właściwej izolacji termicznej dachu, zawilgacaniem drewna sprawiło, że dla zachowania polichromii niezbędne było przeprowadzenie prac konserwatorskich. Przyznane teraz rządowe dofinansowanie zostanie przeznaczone na wykonanie pierwszego etapu prac konserwatorskich.

– Ich celem jest powstrzymanie degradacji zabytkowej substancji budynku – powiedziała Anna Syska, miejski konserwator zabytków. – Będzie to także ważny krok do zabezpieczenia malowideł profesora Jerzego Nowosielskiego, które są unikatowym przykładem monumentalnego malarstwa sakralnego w Polsce. Prace poprawią parametry cieplno-wilgotnościowe wewnątrz kościoła, co jest niezbędne dla zachowania polichromii oraz ich prawidłowej ekspozycji. Najważniejszymi pracami będą: usunięcie starych materiałów izolacyjnych i wykonanie nowej izolacji termicznej dachu, wzmocnienie elementów więźby dachowej, dezynfekcja i dezynsekcja konstrukcji dachowej oraz wykonanie nowego poszycia i pokrycia dachowego.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma się przyczynić do poprawy stanu obiektów zabytkowych i uchronić je przed degradacją i niszczeniem. Szkoda jedynie, że – w przeciwieństwie do innych regionów Polski – województwo śląskie oprócz środków na renowacje kościołów nie otrzymało nawet złotówki na modernizację innych zgłoszonych zabytkowych obiektów.

2 KOMENTARZE

  1. A najlepsze jest to, że nawet jak zmieni się władza, to nowa dalej będzie się podlizywać sukienkowym zamiast definitywnie odciąć od państwowego koryta. 😀

  2. Niezależnie co myślimy o czarnych w dzisiejszych realiach. To kościół arch. Niemczyka jest wybitnym budynkiem. Problem w tym że obecny proboszcz ma mało wyszukane gusta co widać po jego ingerencji w otoczeniu kościoła. Mam nadzieje że środki zostaną spożytkowane na zabezpieczenie dzieła Niemczyka a nie małomiasteczkowe pomysły proboszcza na dopiększanie jego otoczenia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.