Wystawa jak album – „Rewizyta” gości z Niemiec

0
344

W maju 2022 roku na zaproszenie galerii KIR z Oberhausen czwórka artystów związanych z Miejską Galerią Sztuki Obok w Tychach udała się do naszego miasta partnerskiego. Wystawa ta cieszyła się dużą popularnością. 5 maja 2023 r. w tyskiej galerii gościliśmy 14 twórców zrzeszonych w Galerii KIR, którzy zaprezentowali różne dyscypliny sztuk wizualnych w ramach wystawy „Rewizyta”. Prace można oglądać do 9 czerwca.

Niemieccy artyści zaprezentowali najróżniejsze formy twórczego wyrazu. Goście tyskiej galerii mogli podziwiać oleje na płótnie, akryl na płycie pilśniowej, akwaforty, druk cyfrowy na płótnie, rysunek tuszem, pastele, fotografie, etiudy wideo i rzeźby.

„W ubiegłym roku w Galerii KiR swoje prace wystawiało czworo artystów z naszego miasta partnerskiego – Tychów. Do dziś bardzo dobrze pamiętam tę przepiękną wystawę, która była szczególnym wydarzeniem w wymianie kulturalnej miast w ramach ich jeszcze młodego partnerstwa. Partnerstwo miast istnieje i rozwija się przede wszystkim dzięki temu, że mieszkańcy miast partnerskich mogą spotykać się, poznawać wzajemnie kulturę, sposób i specyfikę życia, nawiązywać przyjaźnie i pozostać w serdecznym kontakcie. I wszystko to udaje się zrealizować w ramach tej wspaniałej wymiany artystycznej. Ponadto sztuka i kultura w szczególny sposób docierają do umysłów i serc ludzi. Zajmowanie się sztuką zakłada otwartość na nowe doświadczenia. Otwiera umysł na istotę tych „drugich” i może w ten sposób jeszcze bardziej zbliżać nas do siebie” – pisał w specjalnie wydanym z tej okazji katalogu Apostolos Tsalastras.

Podczas wernisażu głos zabrała Barbara Konieczna przewodnicząca Rady Miasta Tychy, która podziękowała kuratorowi wystawy Wojciechowi Łuce za przygotowanie wystawy i ciepłe przyjęcie gości z Niemiec. Jak podkreślił kurator i dyrektor galerii Obok „na tę rewizytę czekał z wielkimi emocjami ponad rok”. – Ekspozycja jest bardzo bogata, zaś poruszone wątki i użyte techniki nie ułatwiały nadanie jej spójnej całości. Niemniej jednak każda wystawa jest dla artysty indywidualnym aktem odwagi. To dzięki niej twórca jest w stanie nawiązać z odbiorcą porozumienie i zaprezentować swoje często wrażliwe, a czasami drażliwe, przemyślenia. Wyeksponowane dzieła funkcjonują już bez komentarza autora, autonomicznie i samodzielnie. Finalnie dzisiejsza wystawa przypomina album muzyczny, na którym znajdują się różne piosenki, te zaś traktują o różnych tematach, jednak zebrane w jednym miejscu stanowią integralny byt – mówił Wojciech Łuka.

Zebrani w galerii goście otrzymali świetnie wydany katalog z reprodukcjami wystawionych prac oraz sylwetkami artystów.

KP