Rzut rożny w piłce nożnej, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o popularnym kornerze

0
532
Rzut karny

Stałe fragmenty gry to ważny element podczas meczów piłki nożnej. Zaliczają się do nich rzuty rożne, nazywane też kornerami lub rogami. W ostatnich latach zagrania ze stojącej piłki nabrały na znaczeniu, ponieważ większość trenerów zwraca szczególną uwagę na ich wykonie, nieraz stosując taktyczne rozwiązania w poszukiwaniu bramki. W tym tekście wyjaśnimy, czym jest rzut rożny w piłce nożnej oraz wytłumaczymy, kiedy zawodnik może podejść do wykonania rzutu rożnego. Dodatkowo skupimy się na pozostałych stałych fragmentach gry, opisując, na czym polega rzut karny, rzut wolny, rzut z autu. Ponadto wskażemy różnice pomiędzy rzutem wolnym pośrednim i rzutem wolnym bezpośrednim.

Kiedy wykonujemy rzut rożny tzw. „korner”?

Rzut rożny w piłce nożnej wykonywany jest wtedy, gdy piłka całym obwodem przekroczy linię końcową boiska po stronie przeciwnika, a ostatnim graczem, który jej dotknął, jest zawodnik drużyny broniącej. Na boisku piłkarskim w każdym narożniku znajdują się pola, gdzie w miejscu przecięcia linii bramkowej z linią boczną ustawiona jest chorągiewka. Z narożnika boiska następuje wznowie gry przy rzucie rożnym.

W jaki sposób wykonać rzut rożny? Zawodnik drużyny atakującej wykonujący rzut rożny ustawia piłkę w narożniku boiska, a następnie wprowadza piłkę do gry. Według przepisów piłki nożnej wystarczy, aby piłkarz wykonujący rzut rożny zaledwie ją dotknął. Do prawidłowego wykonania rzutu rożnego nie jest konieczne, aby piłka opuściła narożnik boiska. Warto zaznaczyć, że do rzutu rożnego nie musi podejść jeden zawodnik drużyny atakującej, lecz może ich być kilku. Należy pamiętać, że to jeden gracz musi wprawić futbolówkę w ruch i wznowić grę. Sędzia cały czas pilnuje, aby była zachowana odpowiednia odległość przez zawodnika drużyny broniącej. W przypadku złego wykonania rzutu rożnego arbiter może przyznać piłkę drużynie przeciwnej.

Najczęściej stosowanym wykonaniem rzutu rożnego jest wstrzelenie piłki przez zawodnika drużyny atakującej w pole karne rywala, do nabiegających partnerów. W piłce nożnej zdarzają się również sytuacje, że gracze decydują się na bezpośredni strzał z rzutu rożnego i zaskoczenie drużyny broniącej. Fani piłki nożnej wiele razy spotkali się z sytuacjami, w których wkręcenie futbolówki z rzutu rożnego sprawiło, że ta wpadła do bramki rywala.

Rzut karny, rzut wolny pośredni i inne w piłce nożnej

Do stałych fragmentów gry wykonywanych podczas meczów piłki nożnej zaliczają się również: rzut karny, rzut wolny, czy na przykład wyrzut z autu. Nie ma co ukrywać, ponieważ to rzut karny sprawia, że drużyna ma największe szanse, aby zdobyć bramkę. Sędzia odgwizduje rzut karny wówczas, gdy w polu karnym doszło do faulu lub nieprzepisowego zagrania. Jakie są podstawy do podyktowania rzutu karnego? Faul np.: kopnięcie rywala, popchnięcie przeciwnika, zagranie piłki ręką. Innym określeniem na rzut karny, które na stałe pojawiło się w słowniku piłkarskim, jest „jedenastka”. Rzut karny wykonywany jest z 11. metra, więc określenie związane jest stricte z odległością od bramki.

Spore szanse, aby wpisać się na listę strzelców, są dzięki rzutom wolnym. Ten stały fragment gry egzekwowany jest najczęściej spoza pola karnego. Rzut wolny dyktowany jest przez sędziego za każdy faul i nieprzepisowe zagranie, które ma miejsce poza „szesnastką”, czyli polem karnym. Oczywiście największe szanse na pokonanie bramkarza są wtedy, gdy futbolówka ustawiana jest jak najbliżej bramki. Zazwyczaj zawodnicy decydują się na bezpośrednie uderzenie na bramkę rywala, natomiast gracze broniący ustawiają mur, aby odbić piłkę i nie dopuścić do utraty bramki. Podobnie jak w przypadku rzutu rożnego, rzutu karnego, także i w rzucie wolnym piłka musi zostać wprowadzona do gry przez jednego zawodnika.

Do stałych fragmentów gry zaliczają się również rzuty z autu. Wielu trenerów przywiązuje do nich ogromną uwagę, ponieważ dzięki dalekim wyrzutom piłki zza linii bocznej można zaskoczyć przeciwnika.

Czym jest rzut wolny pośredni i bezpośredni?

Wyróżnia się dwa rodzaje rzutów wolnych. Rzut wolny bezpośredni i rzut wolny pośredni. Ten pierwszy generuje zdecydowanie więcej emocji, ponieważ zawodnik może bezpośrednio, ze stojącej piłki uderzyć na bramkę przeciwnika. W przypadku rzutu wolnego pośredniego przed ulokowaniem piłki w siatce futbolówkę musi dotknąć przynajmniej dwóch zawodników z tej samej drużyny.

Wpis powstał przy współpracy z betomania.pl