Jak złagodzić wysypkę od słońca? Postawcie na odpowiednią pielęgnację

0
556
Podrażnienie skóry

Często u osób, z wrażliwą skórą po dłuższym przebywaniu na słońcu pojawia się wysypka oraz podrażnienie. Trzeba przyznać, że jest to dosyć uciążliwy problem. Na szczęście są sposoby, by łagodzić objawy. Dziś przedstawimy Wam te najlepsze. Dowiecie się także jak zapobiegać powstawania czerwonych plam i łagodzić zaczerwienienia.

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce często określa się mianem alergii. Choć fachowa nazwa to polimorficzna erupcja świetlna. Jej przyczyny do teraz nie są znane. Jednak powszechnie uznaje się, że światło słoneczne modyfikuje substancje w skórze, co wywołuje reakcję układu odpornościowego i pojawia się stan zapalny oraz czerwone krostki. Uczulenie na słońce najczęściej dotyczy osób o jasnej karnacji, ale też młodych kobiet pomiędzy 15 a 35 rokiem życia. Także stosowanie niektórych antybiotyków może zwiększać nieprzyjemne objawy. Mowa tutaj o tetracyklinach czy chinolonach. Uczulenie na słońce może dawać różne objawy. Najczęściej pojawiają się małe, czerwone krostki w okolicach ramion, szyi, nóg czy stóp. Rzadziej krostki pojawiają się na twarzy. Mogą przybierać formę pęcherzy, które następnie zmieniają się w suche bruzdy i mogą być bolesne. Do innych objawów możemy zaliczyć opuchliznę, pieczenie czy przebarwienia. Z alergią na słońce można radzić sobie domowymi sposobami, ale też poprzez właściwą pielęgnację.

Domowe metody, które warto znać i stosować

Jest wiele domowych sposobów, które są całkiem skuteczne łagodzą podrażniania. Warto np. wykonywać kompresy ze zsiadłego mleka czy też maślanki. Produkty zaraz po wyciągnięciu z lodówki należy przelać do szklanki, a następnie namaczać w nich czyste gazy. Potem wystarczy tylko przykładać je do skóry. Rzeczywiście takie kompresy łagodzą podrażnienia, ale też wysypkę. Alternatywą dla takiego rozwiązania są okłady z zielonego ogórka. Wystarczy tylko obrać go, a następnie przecisnąć przez praskę. Okłady zapobiegają rozprzestrzenianiu się wysypki. Gdy pęcherze bardzo szczypią bądź też swędzą możecie użyć pudru dla niemowląt. Możecie wypić także szklankę napoju kokosowego, który odżywi Waszą skórę od środka. Zmniejszy też intensywność podrażnień. Nie zapomnijcie także o wypicie wapna, które zapobiega silniejszym reakcjom uczuleniowym i zmniejsza ryzyko wstrząsu. Jednocześnie przypominamy jak ważne jest nawodnienie organizmu. Warto pić wodę, ale z dodatkiem soku z aloesu. Pamiętajcie też, że w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć należy ograniczyć przebywanie na słońcu w godzinach od 11 do 16, bo wtedy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Chrońcie też skórę, nosząc przewiewne ubrania, choćby z lnu, który pozwala skórze oddychać i odprowadza nadmiar wilgoci.

Jak walczyć z uczuleniem na słońce?

Światło słoneczne jest też niezbędne do syntezy witaminy D. Dlatego też nie można go unikać cały czas. Istotne znaczenie ma więc odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy stosować kremy z wysokim filtrem, który chroni przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Możecie również postawić na dedykowane produkty, które przeszły testy dermatologiczne i ich działanie łagodzące jest w pełni potwierdzone. Przypominamy też, że nie wystarczy tylko raz posmarować się kremem. Ten zabieg należy powtarzać co 3 godziny. Okłady z kwasu borowego także dobrze się sprawdzą, podobnie jak krem z pantenolem i alantoiną.