Zostaw 1,5% w Tychach – z nadzieją na ul. Cichej

    0
    232
    Dzięki zaangażowaniu Cichej Nadziei udało się wyremontować m.in. Oddział Kliniczny Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości. Fot. KP

    Jak co roku Urząd Miasta Tychy zachęca mieszkańców do wspomagania działalności tyskich organizacji pozarządowych i przekazywania im części swojego podatku. W ubiegłym roku był to 1%, a w tym już 1,5% podatku. Ostatnim dniem do rozliczenia jest 2 maja. Do tego czasu na łamach naszego tygodnika będziemy prezentować tyskie organizacje.

    Fundacja „Cicha nadzieja” powstała w 2009 roku przy Szpitalu Miejskim w Tychach. Tworzą ją pracownicy szpitala, ale również pacjenci i sympatycy. Wszyscy pełnią swoje funkcje oraz pracują pro publico bono, nikt nie pobiera wynagrodzenia za świadczoną pracę. Od 2011 r. fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej głównym celem jest poprawa jakości i dostępności do usług medycznych dla społeczności lokalnej. Finansuje również zakup wyposażenia i sprzętu medycznego używanego w szpitalu na co dzień. – Trudno przecenić wkład fundacji w wyposażenie oddziałów szpitalnych. W ramach darowizny przekazała naszej placówce liczne pompy infuzyjne, kardiomonitory, respirator, aparat USG, w ostatnich latach densytometr. Dzięki jej zaangażowaniu udało nam się wyremontować izbę przyjęć, kompleksy sanitarne oraz Oddział Pediatrii, który dzisiaj jest Oddziałem Klinicznym Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości. To oddział unikatowy na skalę całego województwa, a nawet kraju – mówi dr n. med. Marek Krawczyk, dyrektor Szpitala Miejskiego w Tychach.

    W okresie pandemii COVID19 fundacja wraz z tyszanami bardzo aktywnie wspierała szpital, prowadząc zbiórki środków ochrony osobistej, płynów dezynfekcyjnych oraz innych produktów zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Te działania były niezwykle istotne dla zachowania ciągłości działań szpitala, bezpieczeństwa jego pacjentów oraz personelu. Pozwoliły także osobom niewykonującym zawodów medycznych dołożyć swoją cegiełkę w walce z pandemią.

    – W 2022 roku nasza uwaga była w skupiona na wydarzeniach za wschodnią granicą. Dzięki inicjatywie firmy AutoPartner Polska mieliśmy możliwość wesprzeć uchodźców z Ukrainy oraz osoby doświadczone wojną – mówi Elżbieta Ek, skarbnik Fundacji. – Kontynuując przedpandemiczną tradycję, powoli wracamy do realizacji działań profilaktycznych dla społeczności lokalnej. W grudniu ubiegłego roku wspólnie z Urzędem Miasta Tychy oraz Oddziałem Klinicznym Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości Szpitala Miejskiego zorganizowaliśmy wykład „Droga ku (od) wadze”. Prelegenci przybliżyli w kompleksowy i interesujący sposób tematykę diagnozowania i leczenia otyłości wśród dzieci. Fundacja wielokrotnie angażowała się w działania mające na celu promocję zdrowia, propagowanie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. W najbliższych miesiącach chcemy zorganizować cykl spotkań z nauczycielami oraz rodzicami mający na celu zwiększenie świadomości problemu otyłości i zaburzeń odżywiania wśród dzieci i młodzieży – dodaje.

    Wiele z tych działań fundacja organizuje dzięki corocznemu wsparciu podatników w postaci darowizny w wysokości 1,5%. – Wierzymy, że naszym działaniem zasłużyliśmy na państwa zaufanie i udowodniliśmy, że warto nam pomagać – przyznaje Elżbieta Ek.

    Kamil Peszat