Podróżowanie w pojedynkę – zalety i wady samotnej turystyki

0
282
Turystka przy terminalu

Planując długo wyczekiwaną wyprawę, np. wakacyjną, w mniej lub bardziej odległe miejsce wielu z nas staje przed koniecznością dokonania ważnego wyboru. Wolisz udać się w podróż na własną rękę czy może chcesz zabrać przyjaciół bądź bliskich? W zależności od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, wrażenia z Twoich wakacji będą zgoła odmienne.

Podróżnicy indywidualiści

Często zdarza się, że tyszanie, którzy jeździli wcześniej na wakacje w grupach, decydują się na samotną wyprawę. Dzieje się tak z wielu powodów. Co najważniejsze – jadąc gdzieś w pojedynkę, samodzielnie ustalasz miejsce pobytu oraz harmonogram zajęć i aktywności, które Cię interesują. Jak wiadomo, każdy ma inne zainteresowania i gusta, w związku z czym w dużej grupie niejednokrotnie trudno się porozumieć i ustalić wspólny plan.

Kto był już na dalekiej samotnej wyprawie, wie doskonale, że wiąże się ona z mniejszymi kosztami. Hotele czy pensjonaty mają często w ofertach tańsze jednoosobowe pokoje. Dotyczy to również restauracji bądź odpłatnych atrakcji turystycznych – jadąc gdzieś samemu, za większość rzeczy zapłacimy mniej. Dotyczy to szczególnie podróżowania bez rodziny, którą ma się na utrzymaniu.

Nieważne, jak dobrze znasz towarzyszy naszej podróży – ludzie nie zawsze żyją ze sobą w zgodzie, często dochodzi między nimi do sprzeczek i różnego rodzaju waśni. Udając się w podróż samotnie, unikniesz konieczności dyskutowania na niechciane tematy. Ponadto jeśli kwestie takie jak rozwój duchowy i samodoskonalenie są dla Ciebie istotne, to wakacje we własnym zakresie mogą dać Ci mnóstwo pozytywnej energii. Dzięki samotnym wyjazdom najłatwiej zapomnieć o szarej rzeczywistości z którą mamy do czynienia na co dzień, a także dać się ponieść swojej pasji, np. sportowej. Jeżeli planujesz aktywność fizyczną na wakacjach, przeczytaj więcej o ubezpieczeniu na tę okoliczność https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/sporty-na-wakacjach-a-polisa-turystyczna.

Ludzie, którzy mają już za sobą wiele indywidualnych wycieczek, często zwracają uwagę na istotny fakt. Otóż lokalni mieszkańcy, którzy widzą samotnego podróżnika, reagują zazwyczaj inaczej, niż gdyby zobaczyli grupę – mogą się w takich sytuacjach okazać znacznie bardziej życzliwi, otwarci i pomocni.

Minusy podróżowania w pojedynkę

W przypadku samotnej wyprawy wrażenia zostaną tylko w Twojej głowie czy na zdjęciach. Jadąc na wakacje w grupie, można zaś dzielić się przeżyciami, rozmawiać całymi godzinami ze swoimi towarzyszami oraz wzajemnie wspierać się w ewentualnych chwilach słabości. Pamiętaj! Podróżując samemu będziesz zdany wyłącznie na siebie, więc taka forma spędzania czasu sprawdzi się w przypadku osób stabilnych emocjonalnie.

Każdy samotny podróżnik wie, jak ważne jest dokładne spakowanie plecaka. Nikt nie przypomni Ci o niezbędnych przedmiotach, więc musisz zachować pełne skupienie podczas planowania podróży. Również w razie kontuzji, choroby czy kryzysu emocjonalnego zdajesz się na siebie.

Czy bycie introwertykiem to coś złego? Oczywiście, że nie. Jeśli nie chcesz dostosowywać się do innych, to oznacza że jesteś osobą stanowczą i konkretną, która po prostu stawia na swoim. Jeżeli myślisz o pierwszej w swoim życiu samotnej podróży, może właśnie nadszedł odpowiedni moment? Wakacje w pojedynkę to także świetny sposób na poprawienie swojej pewności siebie i podszkolenie się w znajomości języków obcych, gdy wyjeżdża się zagranicę. Jednak niezależnie od tego, dokąd jedziesz, pamiętaj o wykupieniu polisy turystycznej, np. na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/.