Kursy spawalnicze

0
192
Prace spawalnicze

Dodatkowe umiejętności można zdobyć na różnych kursach zawodowych. Dla osób poszukujących pracy zdobywanie kwalifikacji jest szansą na lepszą pracę.

Kurs spawacza

Kursy uprawniające do wykonywania zawodu spawacza są organizowane z uwzględnieniem różnych metod spawania. Najpopularniejszy rodzaj to kurs spawacza MIG.

Jest to podstawowe szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie spawania blach i rur spoinami pachwinowymi. Tego rodzaju kurs jest z reguły dedykowany określonej grupie materiałowej np. praca z aluminium.

Dla chętnych do pracy w zawodzie, kurs spawacza MIG jest prowadzony w trzech systemach organizacyjnych:

  • szkolenia poranne
  • szkolenia weekendowe
  • szkolenia wieczorowe.

Szkolenie przewidziane jest na kilkadziesiąt godzin i obejmuje blok zajęć teoretycznych. Jego realizacja może być realizowana metodą e learningową. Czas trwania zajęć teoretycznych nie jest wliczany do godzin zajęć praktycznych.

Kurs spawacza MIG obejmuje różne zagadnienia teoretyczne. Kursant zapoznaje się z zastosowaniem elektryczności i urządzeń do spawania łukowego w osłonie gazów. Poznaje podstawowe materiały i ich spawalność oraz metody przygotowania złączy spawanych. Ważnym elementem szkolenia jest bezpieczeństwo i higiena pracy przy pracach spawalniczych oraz zapewnienie jakości w spawalnictwie.

Blok zajęć teoretycznych jest realizowany indywidualnie. Kursant ma do dyspozycji profesjonalnie wyposażone stanowisko do praktycznej nauki zawodu.

Kto może zapisać się na kurs spawania?

Na kurs spawania MIG może zgłosić się osoba, która ukończyła osiemnaście lat. Warunkiem koniecznym jest posiadanie zaświadczenia o odpowiednich predyspozycjach zdrowotnych.

Kurs spawacza MIG jest także przeznaczony dla osób, które chcą odnowić swoje uprawnienia. Taki kursant musi być pełnoletni, mieć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawodu oraz dostarczyć kopię certyfikatu.

Kurs kończy się egzaminem certyfikacyjnym, który jest przeprowadzany przez jednostkę Certyfikującą Osoby.

Kurs spawacza jest szkoleniem odpłatnym. Kursant dodatkowo musi jeszcze zapłacić za egzamin.

Na czym polega metoda spawania MIG?

Spawanie MIG swoją nazwę wzięło od angielskiego określenia Metal Inert Gas. Jest to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Jako gazów osłonowych obojętnych używa się w tej metodzie argonu i helu. W czasie spawania MIG łuk elektryczny jarzy się między spawanym materiałem a elektrodą w postaci drutu. Metoda nadaje się do spawania większości metali, wystarczy odpowiednio dobrać druty elektrodowe i rodzaj gazu.