Od Piwnicy do Gali – Tyskie Wieczory Kolędowe już po raz 32.

0
762

W najbliższą niedzielę (8 stycznia) w kościele pw. bł. Karoliny rozpocznie się 32. edycja Tyskich Wieczorów Kolędowych. Do kolejnej soboty będzie można wziąć udział w siedmiu koncertach w tyluż tyskich kościołach.

Festiwal, który tyszanom znacznie przedłuża ciepły świąteczny czas, zainaugurowany zostanie koncertem kolęd i pastorałek piwnicznych, z którymi po raz kolejny zawita do naszego miasta nieoceniony zespół krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Lubiani artyści spod Wawelu zagrają i zaśpiewają w niedzielny wieczór (o godz. 18) w kościele bł. Karoliny.

Następnego dnia publiczność TWK przeniesie się do Paprocan i tamtejszej świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie o godz. 19 w koncercie pt. „Świątecznie” wystąpi wokalistka jazzowa Beata Bednarz i akompaniująca jej Dorota Zaziąbło. Z kolei we wtorek, 10 stycznia z programem „Dziękuję za miłość” w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Andersa zaśpiewa Janusz Radek z zespołem (godz. 19).

Środa przyniesie kolejne spotkanie z kobiecą wokalistyką jazzową. O godz. 18.30 w żwakowskim kościele pw. Ducha Świętego wystąpi znakomita Aga Zaryan, która w towarzystwie Michała Tokaja na instrumentach klawiszowych wykona koncert zatytułowany „Świątecznie i noworocznie”. Z kolei w czwartek 12 stycznia o godz. 18.30 w kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Burschego rozpocznie się koncert „My tu przyszli po kolendzie” w wykonaniu Kapelki Ludowej „Beskidek” z Bielska-Białej. Koncert piątkowy (13 stycznia o godz. 18.30) w wilkowyjskim kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów będzie się składał z dwóch części. Swoje impresje świateczno-noworoczne zaprezentuje organista Paweł Seligman, zaś w programie „My też pastuszkowie” wystąpi laureat ubiegłorocznego koncertu chórów w ramach Tyskich Wieczorów Kolędowych – zespół Cantores Sancti Nicolai z Bochni.

Skoro o konkursie chórów mowa, to w sobotę, 14 stycznia od godz. 9 w Zespole Szkół Muzycznych odbywać się będą przesłuchania chórów, które pomyślnie przeszły pierwszy etap i zakwalifikowały się do etapu finałowego. Festiwalowe jury pod przewodnictwem ks. prof. Antoniego Reginka wybrało zespoły śpiewacze z Częstochowy („Pochodnia”), Rybnika („Regina Apostolorum” i „Bel Canto”), Gliwic (Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej), Mielca (Chór Nauczycielski „Akord”), Zabrza („Risonanza Continua”) i Radlina („Son Arte”) i te siedem chórów powalczy w sobotnie przedpołudnie o nagrody.

Laureatów poznamy podczas Gali Finałowej (14.01 o godz. 15.30) w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Po koncercie nagrodzonych chórów i wręczeniu nagród w programie zatytułowanym „Gloria in excelsis Deo” usłyszymy kolędy w aranżacji Henryka Jana Botora, które wykonają: Jolanta Kowalska (sopran), Jacek Ozimkowski (bas/baryton). Michał Botor (organy, pozytyw), AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy i Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, przygotowany przez Tomasza Giedwiłłę. Całością dyrygować będzie Henryk Jan Botor.