Jubileusz Budowlanki

0
546

Zespół Szkół nr 5 czyli popularna Budowlanka obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Z tej okazji w piątek, po uroczystej mszy św., w szkolnej auli spotkali się obecni i byli nauczyciele, uczniowie,  absolwenci, władze miasta oraz zaproszeni goście. Po części oficjalnej odbył się festyn na terenie szkoły.

– Nasza szkoła bardzo mocno wpisała się w historię miasta – powiedział Marek Wac, dyrektor Zespołu Szkół nr 5. – Dziś trudno sobie to wyobrazić, ale w latach 90. uczyło się w niej prawie 1700 uczniów w 53 oddziałach. Mamy 13 tysięcy absolwentów, którzy pracują nie tylko w regionie, ale i na całym świecie. Jestem ósmym dyrektorem i jeśli przyglądam się pracy moich poprzedników, nie ukrywam, że jesteśmy szkołą z sukcesem. Od 17 lat wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły staram się podtrzymywać tradycje wysokiego poziomu nauczania. Szkoła otrzymała wiele nagród i wyróżnień, co roku jesteśmy wśród najlepszych szkół w Polsce – mamy kolekcję srebrnych i brązowych tarcz. Cieszymy się wszyscy z jubileuszu i chciałbym, żeby dzisiaj w czasie naszego wspólnego świata państwo dobrze się z nami bawili.

– W tej szkole bawiłem się już lata temu, podczas studniówki, bo wówczas LO im Kruczkowskiego organizowało studniówki właśnie w tej auli – powiedział Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów. – I zapewniam – była to świetna zabawa. Budowlanka jest filarem tyskiej oświaty, jedną z tych placówek, które zbudowały tradycje tego miasta. Od państwo lat kształcicie świetnych fachowców, tutaj nabywają umiejętności w wielu ciekawych i atrakcyjnych zawodach budowlanych oraz usługowych. Z okazji jubileuszu 60-lecia szkoły chciałbym złożyć gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów, zadowolonych i dobrze wykształconych absolwentów oraz niegasnącej motywacji do pracy z tyską młodzieżą.

Dodajmy, iż absolwentami szkoły są m.in. Beata Wąsowska, ks. Teofil Grzesica, Józef Kłyk, Tadeusz Kuta oraz architekci: Wojciech Klasa i Robert Skitek.

Historię szkoły przybliżyła dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, której ojciec przez wiele lat był wicedyrektorem Budowlanki. Mówiła nie tylko o jubilatce, ale także o powstaniu i rozwoju szkolnictwa zawodowego w Tychach.

– Z jubileuszem 60-lecia szkoły nie jest taka prosta sprawa, bo 60 lat temu oddano budynek, w którym obecnie się znajduje placówka, jednak jej tradycje sięgają znacznie wcześniej. Warto zaznaczyć, że przez II wojną światową nie było w Tychach żadnej szkoły zawodowej, ani nawet szkoły średniej. Jeśli młodzież chciała się uczyć, musiała dojeżdżać do Mikołowa, Katowic, Pszczyny czy Bierunia. Dopiero po wojnie tyscy rzemieślnicy zaczęli się domagać utworzenia szkolnictwa zawodowego, by mieć młodych ludzi przygotowanych do pracy w ich warsztatach. I w 1946 roku powstała szkoła – Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa. Organizację szkoły powierzono Czesławowi Grotowi, pierwszemu kierownikowi szkoły. Pisał on w kronice szkoły, jak trudne były początki placówki – w salach lekcyjnych były składane stoliki i krzesła ogrodowe, a pieniędzy brakowało dosłownie na wszystko, bo szkoła nie miała zapewnionego finansowania.

Jednak szkoła się rozwijała, zmieniała nazwę, siedzibę, swego czasu działały dwie – budowlana i tzw. metalowa. A w 1958 roku wyznaczono teren pod budowę szkoły na osiedlu E1 i w lipcu 1958 r. dokonano wmurowania aktu erekcyjnego. Roboty budowlano-montażowe rozpoczęto w sierpniu 1958 r, a uroczyste otwarcie Budowlanki nastąpiło 4 września 1962 roku wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Placówka przyjęła wówczas nazwę Szkoła Rzemiosł Budowlanych oraz Technikum Budowlane im. Stefana Franciszaka. Potem jeszcze kilka razy zmieniała się jej nazwa –  w 1974 roku był to Zespół Szkół Budowlanych w Tychach, w 1987 r. –  Zespół Szkół Budowlano – Mechanicznych w Tychach. W 2000 r. placówce nadano nazwę Zespołu Szkół nr 5 w Tychach, a w 2009 roku Technikum nr 4, wschodzące w skład Zespołu Szkół nr 5, otrzymało imię Hanny i Kazimierza Wejchertów.

W ostatnich latach budynek szkoły poddano modernizacji i rozbudowie. Zaczęło się od remontu sali gimnastycznej w 2007 roku, potem prowadzono prace na basenie, warsztatach, wymieniony został dach, powstało boisko wielofunkcyjne, systematycznemu remontowi i doposażaniu poddano kolejne pracownie, wreszcie w latach 2018-2019 budynek przeszedł termomodernizację, a w tym roku wyremontowano dziedziniec szkoły. Dzięki temu szkoła prezentuje się dziś jak nowa.

Zdjęcia: Piotr Podsiadły.