Gronie kręcą od 24 lat

0
935

Klub Turystyki Kolarskiej Gronie, działający przy Oddziale PTTK w Tychach podsumował minioną kadencję. Wynika z niego, iż wzrosła zarówno liczba turystów i przodowników turystyki kolarskiej, jak i organizowanych imprez rowerowych.

KTK Gronie działa co prawda od 24 lat, jednak tak naprawdę zorganizowana turystyka kolarska w Tychach pojawiła się znacznie wcześniej, bo już ponad pół wieku temu – w 1968 roku, kiedy to powstał klub „Wszędobylscy”, reaktywowany po zawieszeniu działalności w 1981 r jako Komisja Turystyki Kolarskiej. To właśnie z niej wywodzi się dzisiejszy KTK Gronie – jedna z czołowych w Polsce sekcji turystyki kolarskiej.

Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego funkcję prezesa na kolejną kadencje powierzono dotychczasowemu prezesowi, Cezaremu Sawickiemu.

– Podsumowaliśmy działalność po ponad pięcioipółletnim okresie trudnej, bo skomplikowanej pandemią covid-19 kadencji – powiedział Cezary Sawicki. – Naszym głównym celem, było takie organizowanie imprez rowerowych dla członków klubu oraz innych osób, by jak najlepiej promować turystykę rowerową, miasto Tychy, zachęcać wszystkich do poznawania kraju i historii Polski oraz stwarzać klimat wzajemnej życzliwości i integracji członków Groni, nie zapominając rzecz jasna o upowszechnianiu zdrowego stylu życia. I to nam się udało, bo w mijającej kadencji w ogólnopolskim współzawodnictwie prowadzonym przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK na „Najlepiej pracującą komisję i klub turystyki kolarskiej PTTK”, KTK Gronie w latach 2017, 2018 i 2019 było sklasyfikowany był na trzecim miejscu w Polsce, a po pandemii – za dwa lata  łącznie 2020-2021 – na drugim.

Jedną z ostatnich zorganizowanych przez KTK Gronie był wrześniowy „Europejski Dzień bez Samochodu”. Przygotowano go z dużym rozmachem, kierując jego przesłanie głównie do najmłodszych. Gronie zorganizowało „Spartakiadę rowerową” dla około 70 najstarszych dzieci z Przedszkola nr 5 w Tychach. Zaproszono na pogadankę policjanta, były rowerowe konkursy sprawnościowe na przygotowanym przez członków KTK Gronie torze przeszkód. Zwycięzcy zostali nagrodzeni specjalnymi medalami. Dzieci wzięły też udział w loterii fantowej i otrzymały opaski odblaskowe. Po południu rowerzyści  wyruszyli ścieżkami rowerowymi na  „Tyską Pętlę Rowerową”, by popularyzować wśród mieszkańców rower jako ekologiczny, alternatywny i zdrowy środek transportu w komunikacji miejskiej. Odbyły się także VI mistrzostwa KTK Gronie w bowlingu.

Z podsumowania KTK Gronie wynika, iż w ostatnich latach wzrosła zarówno liczba członków klubu oraz przewodników turystki kolarskiej, jak i imprez. Na początku kadencji, w 2017 roku Gronie liczyły 30 członków, teraz jest 46 oraz 5 sympatyków. W ostatnich latach klub zorganizował 372 imprezy (rajdy, zloty, wycieczki), w których uczestniczyło 5502 osoby. Gronie uczestniczyły w tym czasie w trzech międzynarodowych zlotach UECT – w Luksemburgu, Portugalii i Holandii – każdorazowo wyjechało 40 osób. Członkowie klubu zdobyli 207 odznak kwalifikowanej turystyki kolarskiej PTTK oraz 1650 odznak krajoznawczych, ale dane te nie obejmują jeszcze 2022 r. Warto dodać, iż w 2017 roku klub liczył 15 Przodowników Turystyki Kolarskiej, obecnie jest ich  19.

– Bardzo chciałbym podziękować członkom klubu za zaufanie i docenienie naszych starań, a także wszystkim instytucjom miejskim i różnym osobom za wsparcie i przychylność. Bez ich pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprez, taka działalność nie byłaby możliwa. Doceniamy również fakt, iż miasto dba o infrastrukturę rowerową, co niewątpliwie przyczynia się do poprawy warunków podróżowania po Tychach na rowerze, ale przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa – dodał prezes Sawicki.

Oto nowy zarząd KTK Gronie: Cezary Sawicki – prezes, Zbigniew Wojciechowski – wiceprezes ds. programowych, Antonina Mazurek – sekretarz, Beata Marcisz-Kotowska – skarbnik oraz Barbara Lipowska.