Polecane techniki edukacyjne – pomóż dziecku w nauce

0
262

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci dobrze się uczyły, szybko przyswajały nową wiedzę. Niestety, nie zawsze maluchy są chętne do nauki, często protestują i robią wszystko, aby nie siedzieć przy książkach. Rodzice, którzy chcą pomóc pociechom w lepszym zapamiętywaniu nowych informacji, powinni poznać techniki edukacyjne, wspomagające edukacje. Które z nich są najbardziej efektywne?

Arytmetyka mentalna – nauka szybkiego liczenia w pamięci

Arytmetyka mentalna wywodzi się z Azji, polega na nauce szybkiego liczenia w pamięci. Ale wbrew temu, co może się wydawać, poprawia nie tylko zdolności matematyczne. Metoda ma doskonały wpływ na rozwój dzieci, badania dowodzą, że:

  • poprawia pamięć,
  • ułatwia koncentrację,
  • zwiększa zdolności rozumienia,
  • poprawia zdolności manualne,
  • poprawia koordynacje ręka-oko,
  • poprawia zdolność abstrakcyjnego myślenia;
  • zwiększa szybkość reakcji.

W trakcie zajęć do pracy stymulowane są obie półkule mózgowe, dlatego efekty metody są tak duże. Prawa półkula mózgu odpowiada za myślenie twórcze, emocje i wyobraźnie. Dzięki stymulowaniu jej do pracy, dzieci szybciej się rozwijają, wzrasta ich poziom inteligencji, a nauka szybciej wchodzi do głowy. Na zajęciach z arytmetyki mentalnej wykorzystywane jest prostokątne liczydło, zwane Abakus, które oprócz nauki liczenia, poprawia koncentracje, motorykę małą, zdolność skupienia uwagi. Dzieci jednocześnie angażują umysł i ruchy rąk, uczą się obliczeń arytmetycznych, a po pewnym czasie są w stanie wizualizować liczydło w głowie i liczyć w pamięci. W celu uatrakcyjnienia zajęć wykorzystywane są również karty, filmy i łamigłówki, także zabawy ruchowe. Arytmetyka mentalna polecana jest dla dzieci od 4 do 12 lat.

Nauka zdalna – nowoczesna forma edukacji

Coraz popularniejszą formą nauki jest nauka zdalna. Większość rodziców kojarzy ją ze zdalnymi lekcjami, które odbywały się w czasie pandemii koronowirusa. Ale to nie tylko szkolne lekcje przed komputerem. Oferta nauki na odległość jest bardzo szeroka, mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku, w tym również dzieci. Nauka zdalna obejmuje różnego typu kursy, odbywa się za pomocą dedykowanych platform i dostępnych komunikatorów. Dzieci i młodzież mogą korzystać z kursów pomagających w nauce, zajęć językowych, a także zajęć rozwijających zainteresowania.

Nauka zdalna - dziecko 1

Nauka przez internet staje się coraz popularniejszą formą edukacji. Ma wiele zalet, główne z nich to:

  • oszczędność czasu, możliwość nauki w domu,
  • szeroka oferta kursów,
  • możliwość uczestnictwa w kursach, które nie odbywają się na miejscu,
  • możliwość utrwalania wcześniej zdobytej wiedzy,
  • łatwy dostęp do materiałów, np. plików pdf. czy filmików dostępnych w internecie,
  • atrakcyjna szata graficzna, przyciągają dzieci i młodzież.

Warto jednak wiedzieć, że ta forma nauki nie jest bez wad. Wymaga samodyscypliny, ponieważ nie ma nauczyciela, który pilnowałyby i przywoływał do porządku. U dzieci, które uczą się zdalnie może pojawić się poczucie izolacji, ponieważ nie ma możliwości nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Problemem mogą być pojawiające się utrudnienia techniczne, a także koszty. Niektóre kursy są bezpłatne, ale są również takie, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych. Przed podjęciem decyzji warto poznać wady i zalety nauki zdalnej, przedyskutować je z dzieckiem i podjąć decyzję.

Inne techniki wspomagające naukę

Każde dziecko jest inne i wymaga innego wsparcia. Warto wypróbować różne techniki wspomagając naukę i sprawdzić, która okaże się najbardziej skuteczna.

Nauka zdalna - dziecko 2

Lubianą techniką jest burza mózgów. To spotkania w grupie i szukanie nowych rozwiązań. Każda osoba może rzucać nowe pomysły, które dają różne rozwiązania danego problemu. Taką metodę można stosować nie tylko w szkole, ale również w domu. Rodzice mogą razem z dziećmi robić burzę mózgów, która na pewno pomoże zrozumieć trudne zagadnienia. Ciekawym pomysłem jest praca w grupach. Taka metoda pomaga nie tylko w nauce, ale również poprawa zdolności społeczne i komunikacyjne.  Warto również wspomnieć o metodzie dyskusji i związanym z nią drzewem decyzyjnym. Dzieci uczą się bronić swoich poglądów, argumentować je, a także pozwala nauczyć się tolerancji do dla poglądów innych osób.

Edukacja dzieci jest bardzo ważna, ma wpływ na ich dorosłe życie. Warto zadbać, aby dzieci uczyły się chętnie, były ciekawe świata, chętnie przyswajały nowe informacje. Dostępne techniki uczenia na pewno będą dużym wsparciem, ale muszą być dopasowane do potrzeb dziecka.