Święto policji pod Mediateką

0
573
Fot. Piotr Podsiadły

12 lipca, w dniu święta policji, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Tychach przygotowali specjalny festyn dla mieszkańców na placu pod Mediateką. Nie obyło się także bez uroczystej ceremonii z udziałem władz miasta, na której odznaczono funkcjonariuszy.

Oficjalne obchody

O godzinie 10.00 w sali koncertowej Mediateki odbyła się „część oficjalna” obchodów dnia policjanta. Oprócz funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Tychach na czele z komendantem – mł. insp. Romanem Fitrzykiem – obecni byli również m.in.: Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn, przedstawiciele prokuratury, rady miasta, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych.

Oficjalna ceremonia rozpoczęła się od wniesienia sztandaru policji i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Po krótkim wstępie i oficjalnym rozpoczęciu głos zabrał Komendant Miejski Komendy Miejskiej Policji w Tychach mł. insp. Roman Fitrzyk. – Jeszcze niedawno obchodziliśmy stulecie powołania policji państwowej, a dzisiaj kolejna okrągła rocznica – stulecie powstania policji województwa śląskiego, która wpisuje się w kolejne dzieje Śląska i Ślązaków w swoich dążeniach powrotu do macierzy. Święto policji to dobra okazja do składania gratulacji oraz przekazania podziękowań. W tym miejscu zwracam się do was – policjantki i policjanci, w tym szczególnym dniu, składam wam słowa najwyższego uznania za rzetelną i ofiarną służbę. Wasz trud i oddanie są godne najwyższego szacunku. Służba policyjna to pasmo trudnych decyzji, trudnych wyborów, a ich słuszność niejednokrotnie decyduje o życiu i zdrowiu obywateli – mówił. – Dziękuję wam za wasze zaangażowanie oraz za to, że nie patrząc na przeszkody i niedogodności, zdecydowanie i skutecznie realizujecie niełatwe zadania służbowe. Zawód policjanta to trudna profesja, ale jeszcze trudniejsza misja. Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego miasta mogą być z was dumni za wasz profesjonalizm i chęć niesienia pomocy. Dzięki temu zaangażowaniu mogą czuć się bezpiecznie w swoich domach, osiedlach, na ulicach – wieńczył komendant.

Po krótkim przemówieniu komendanta nastąpiło uroczyste wręczenie aktów nominacyjnych. Po ceremonii wręczenia aktów nominacyjnych na scenę został wywołany Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba. 12. funkcjonariuszy zostało odznaczonych za służbę prewencyjną przez prezydenta miasta. Samorząd Miasta Tychy w tym roku na wsparcie działań związanych z bezpieczeństwem publicznym przekazał tyskiej policji ponad 540 000 zł. Środki te zostały przeznaczone m.in. na nagrody dla policjantów realizujących działania z zakresu służby prewencyjnej, rekompensatę nadgodzin, dodatkowe patrole Szkoły Policji, dofinansowanie zadań inwestycyjnych czy wykonanie parkingu przy Komendzie Miejskiej Policji w Tychach.

Po wręczeniu nominacji dla wyróżnionych policjantów Andrzej Dziuba zabrał głos. – W imieniu wszystkich mieszkańców chciałem wam bardzo serdecznie podziękować. Podziękować za tę bardzo trudną służbę, którą wykonujecie w sposób wzorowy. Tychy mają takie hasło promocyjne „Tychy Dobre Miejsce”. Bardzo istotnym elementem przy tworzeniu tego hasła była kwestia bezpieczeństwa. Chciałem jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim funkcjonariuszom policji. To, że w Tychach się dobrze żyje, to zasługa również państwa. Dzięki wam w mieście jest po prostu najzwyczajniej w świecie bezpiecznie – mówił prezydent Tychów. – Chciałem również zadeklarować dalszą pomoc, bo to jest nasz wspólny interes, aby w mieście było bezpiecznie. Tam, gdzie możemy, zawsze staramy się pomóc. Współpraca pomiędzy miastem a policją zawsze w Tychach była bardzo dobra i zawsze taka będzie – pointował.

Jako ostatni głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn. – Panie prezydencie, ja myślę, że nad tym hasłem powinniście trochę popracować. Uważam, że Tychy to nie jest dobre miejsce. To bardzo dobre miejsce. Miasto jest doskonale zarządzane. Z perspektywy całego garnizonu śląskiego, życzyłbym sobie, żeby taki poziom współpracy i taki poziom zrozumienia w zakresie potrzeb bezpieczeństwa, był we wszystkich miastach. Nisko się kłaniam za tę postawę. 2 lata nie widzieliśmy się na takiej uroczystości. Wykorzystując fakt, że pandemia trochę odpuściła, podjąłem decyzję, aby się tu dziś spotkać i cieszę się, że mogę się spotkać w tak zacnym gronie – mówił komendant wojewódzki.

– Chciałem wam podziękować przede wszystkim za ciężką służbę. Myśleliśmy, że pandemia to najgorsze co nas spotkało. Nie mieliśmy przygotowanych żadnych schematów działania. Wszyscy, jak jeden mąż, uczyliśmy się na żywym organizmie. My tak naprawdę wykuwaliśmy tę rzeczywistość naszymi decyzjami, ponosząc za te decyzje odpowiedzialność, jeśli się okazało, że nie były one dobre. Uważam, że poradziliśmy sobie wspólnie bardzo dobrze. Policja wykonała tytaniczną pracę w tym zakresie i za to państwu bardzo gorąco dziękuję. Wtedy myśleliśmy, że pandemia to najgorsze, co mogło nas spotkać. Chwilę potem wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą. My jako garnizon śląski również wspieramy naszych kolegów na wschodniej granicy naszego kraju. Delegujemy siły z wszystkich komponentów policyjnych do wsparcia działań na wschodniej granicy Rzeczypospolitej. Osłabia to potencjał garnizonu śląskiego. Siłą rzeczy ci sami policjanci nie mogą wykonywać służby w dwóch miejscach jednocześnie. Ale taka była potrzeba. Uważam, że zachowaliśmy się jak trzeba – wieńczył nadinsp. Roman Rabsztyn.

Krótkie przemówienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach zakończyło oficjalną część obchodów dnia policjanta. Ceremonia trwała około godziny. Do godziny 13.00 tyscy policjanci byli dostępni dla mieszkańców podczas uroczystego festynu pod Mediateką. Nawet przelotne, siarczyste opady deszczu nie ostudziły zapału najmłodszych mieszkańców Tychów, by wspólnie ze stróżami prawa celebrować ich święto.

Festyn pod Mediateką

Od godz. 9.00 na placu pod Mediateką na mieszkańców Tychów czekały atrakcje, przygotowane przez tyskich policjantów z okazji ich święta. Dużą gratką dla najmłodszych tyszan był niewątpliwie olbrzymi dmuchaniec, w którym zabaw nie było końca. Oprócz tego przygotowano również stoisko, na którym edukowano o żołnierzach wyklętych. Utworzono stoisko, w którym jeden z funkcjonariuszy rozdawał pamiątkowe gadżety. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko przygotowane przez TEB Edukacja, w którym można było upleść sobie warkocz.

Na mieszkańców Tychów czekały policyjne pojazdy – samochody, motocykle, furgonetki. Każdy kto chciał, mógł sobie usiąść na policyjny motor i zrobić zdjęcie. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez policjantów we współpracy z miastem był autobus PKM, stojący lekko na uboczu, który również można było „podziwiać” od środka. Całe wydarzenie nadzorowała także maskotka śląskiej policji – pies Sznupek. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak zwierzęta policyjne. Psy i konie przyciągały coraz większe tłumy osób, chcących z bliska zobaczyć zwierzęta, dotknąć ich, a także zrobić sobie zdjęcie. Najmłodsi mieszkańcy Tychów z podziwem patrzyli jak czworonożni funkcjonariusze reagują na każdą komendę swojego pana.