Noc świętojańska z boginiami – spotkanie z Ewą Kassalą

0
484
Ewa Kassala opowiadająca o boginiach. Fot. Arkadiusz Dębowski

22 czerwca w Mediatece odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą – polską pisarką, trenerką, inicjatorką akcji społecznych.

Wydarzenie miało miejsce w ramach cyklu Portrety Literackie, ale nie dotyczyło tylko książek. Ewa Kassala, a właściwie Dorota Stasikowska-Woźniak, postawiła na odrobinę magii. Chciała wraz ze wszystkimi uczestnikami spotkania uczcić zbliżającą się noc świętojańską. Nim przeszliśmy do spotkania z główną bohaterką wieczoru, czekało na nas kilka niespodzianek.

Pokaz kolekcji Agnieszki Dąbrowieckiej z dość…nietypowymi modelkami.

Na scenę wywołana została dr Wiesława Walkowska, która rozpoczęła od wyjaśnienia różnicy pomiędzy nocą kupały a nocą świętojańską, po czym prezentowała kolejne modelki wychodzące na scenę w kreacjach projektantki pochodzącej z Dąbrowy Górniczej. Agnieszka Dąbrowiecka w swoich kreacjach stawia na włoski styl. Jako ciekawostka może posłużyć fakt, iż sama projektantka była jedną z „frontmanek” pokazu i wyszła do publiczności w sukience własnej produkcji.

Pokaz ten był nietypowy, bo wzięły w nim udział niezwykłe modelki. W sukniach wystąpiły m.in.: Barbara Majdoch Radna Miasta Katowice, Agnieszka Niedziela-Mielniczak Zastępca Prezesa Zarządu Tyskich Szpilek czy Edyta Walęciak-Skórka – pierwsza w Polsce projektantka przyszłości i dream coach. Kobiety niejednokrotnie łączące funkcje społeczne z macierzyństwem tego dnia same mogły być podziwiane w pięknych włoskich sukniach.

Ewa Kassala zachęciła zgromadzonych do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu, po czym zaczęła opowiadać o swoich książkach.

– Szanowni państwo, jesteśmy w bibliotece, czyli w miejscu, na które starożytni Egipcjanie mówili dom – zaczęła. Każdą ze swoich książek poprzedziła zarysem historycznym i działalnością królowych egipskich, które opisywała. – Historie, o których pisałam dotychczas działy się tak dawno temu, że niektórzy uważają, że one się nie wydarzyły, nigdy, wcale. Nie wiem czy tak jest. Ja wierzę, że wszystko to, o czym piszę, jest szczerą, absolutną prawdą. Słowa, które opowiadamy tworzą cienie tego, co może się wydarzyć. Dbajmy o słowa, uważajmy na to co mówimy – mówiła.

Po tych słowach zaczęła opisywać bohaterki swoich książek. – Spójrzmy na wcześniejsze bohaterki moich książek. Oto Kleopatra. Najbardziej erotyczna spośród wszystkich królowych, o których pisałam. Kobieta mądra, władająca dziewięcioma językami. Niektórzy mówią, że przebiegła. Niektórzy mówili, że nierządnica. Była tak inteligentna, tak silna, że jej imię powtarzamy do dziś – opowiadała. Równie wyczerpująco opisała drugą z bogiń. – Pisałam też o Nefretete. To zupełnie inny rodzaj kobiecości. Każda z nich wygłaszała piękne słowa i wysłała je daleko, czekając na spełnienie. Nefretete była tą potężną królową, której popiersie możemy do dzisiaj oglądać w muzeum w Berlinie. Historia Nefretete to opowieść o kobiecie, która jest wychowywana, by być piękną, by czytać i pisać wiersze i grać na instrumentach. Gdy zmarł jej mąż, okazało się, że potrafiła sobie poradzić ze wszystkim sama, mimo przeciwności losu. To pokazywało jej siłę – kontynuowała.

– Kleopatry, Nefretete i Hatszepsut bywają także dziś wśród nas. Każda z nich to inny rodzaj kobiecości. Hatszepsut to kobieta, która wie czego chce i wie jak to zrobić. Od małego potrafi tupnąć nogą, iść do przodu i powiedzieć „dam radę”. Hatszepsut była tak potężną królową, że przez 2000 lat uważano, że była mężczyzną. Była jedną z czterech zaledwie kobiet, które w Egipcie miały tytuł faraona. Ta, która od małego wie czego chce i idzie wytyczoną ścieżką. Hatszepsut – potężna królowa 18. dynastii – pointowała. Autorka wspomniała również o królowej Saby i zapowiedziała kolejną serię swoich książek. Tym razem o boginiach słowiańskich. Zapowiedź czasów przed Mieszko I. Premiera pierwszej z nich zaplanowana jest na wrzesień.

Drugi pokaz mody.

Po potężnej dawce wiedzy historyczno-literackiej, połączonej z zabawnymi anegdotami Ewy Kassali, przyszedł czas na kolejną z zaplanowanych niespodzianek. Na scenę została wywołana Jolanta Kąsek, która zapowiadała uczestniczki pokazu. Podobnie jak w przypadku pokazu Agnieszki Dąbrowieckiej, modelkami były kobiety, które na co dzień pracują, spełniają się zawodowo. Tym razem prezentowana była kolekcja Agnieszki Wolnicy. Wśród modelek ujrzeć można było m.in. Ninę Franczak Prezes Zarządu Tyskich Szpilek, Małgorzatę Kaczorowską-Płatek z MKP Nieruchomości oraz Joannę Październy-Kotlarz, członka stowarzyszenia Inicjatywy Tyskiej. Jako ostatnia wyszła na scenę i zaprezentowała swoją kreację autorka pokazu – Agnieszka Wolnica.

Apaszka mocy dla dyrektor MBP.

Ewa Kassala wywołała na scenę dyrektor stacji TVS Małgorzatę Piechoczek i wspólnie wręczyły tzw. „apaszkę kobiecej mocy” dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, Annie Krawczyk. Oprócz pamiątkowej apaszki dla nagrodzonej przygotowano również certyfikat z dedykacją. – Nigdy wcześniej nie było takiego spotkania w Mediatece, idealne zakończenie sezonu – mówiła Anna Krawczyk. Jako ostatnia na scenę wywołana została Prezes Zarządu Spółki Śródmieście Katarzyna Ptak. Wraz z dyrektor MBP otrzymały od Ewy Kassali pamiątkowe książki „W sukience do sukcesu” autorstwa Doroty Stasikowskiej-Woźniak i Wioletty Uzarowicz. Książka opowiada o kobietach sukcesu.

Spotkanie w Mediatece trwało około dwóch godzin. Mimo, że było to spotkanie w zamyśle wyłącznie literackie, bowiem odbyło się w ramach cyklu Portrety Literackie, to poruszyło znacznie wiele innych aspektów. Na wszystkie osoby, które wybrały się wczoraj do Mediateki i miały wianek na głowie, czekały pamiątkowe książki bohaterki spotkania. Oprócz dwóch pokazów mody można było obejrzeć również film, potańczyć, poczarować i…pośpiewać. Na koniec wszyscy zgromadzeni w Mediatece wspólnie odśpiewali pieśń Alibabek „Kwiat jednej nocy”. Było to ostatnie spotkanie z cyklu Portrety Literackie w tym sezonie. Cykl wróci we wrześniu po wakacyjnej przerwie.