Pompa ciepła w starym domu – czy się opłaca?

0
118
Wielopiętrowy dom

Ogrzewanie starego domu jest zawsze kwestią problematyczną. Niestety, w większości przypadku jest po prostu drogie. Wynika to z kiepskiej termoizolacji obiektu. W takich warunkach żadne źródło ciepła nie będzie w stanie pracować oszczędnie. Co z pompami ciepła, które tak doskonale radzą sobie w nowym budownictwie?

Czy pompy ciepła sprawdzą się w starszych budynkach?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy budynek jest inny i takie przypadki należy rozpatrywać indywidualnie. Dla inwestorów chcących ogrzać starszy budynek pompą ciepła, mamy jednak kilka wskazówek, które pomogą zmaksymalizować wydajność takiego systemu grzewczego.

Pompa ciepła a grzejniki

Pompy ciepła to w większości urządzenia niskotemperaturowe. W efekcie doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Problemy rozpoczynają się, gdy instalacja w domu działa w oparciu o grzejniki. Niestety tak jest w większości starych budynków. Aby grzejnik mógł efektywnie ogrzać pomieszczenie, woda zasilająca musi mieć powyżej 50°C. Typowe pompy ciepła powietrze — woda nie są w stanie wygenerować takich temperatur. Co w takiej sytuacji?

Stojąc przed takim problemem mamy dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest modernizacja obiektu i wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe. Jest to ogromne przedsięwzięcie, które rzadko się kalkuluje. Na szczęście, producenci pomp ciepła zapewnili nam alternatywę. Mowa o wysokotemperaturowych pompach ciepła. Są one dostosowane do współpracy z grzejnikami, dlatego znalazły zastosowanie głównie w starszych domach.

Pompy ciepła współpracujące z instalacjami grzejnikowymi

Termomodernizacja na ratunek!

Nawet jeśli zdecydujemy się na wysokotemperaturową pompę ciepła, która będzie mogła współpracować z grzejnikami w starym domu, nadal musimy się liczyć z wysokimi kosztami ogrzewania. Dlaczego? Otóż domy wybudowane w standardach z ubiegłego wieku mają kiepską izolacyjność termiczną. Składają się na to takie aspekty jak: jakość stolarki otworowej, izolacyjność przegród nieprzezroczystych, izolacja poddasza i fundamentów, podpiwniczenie oraz wentylacja grawitacyjna.

Poprawa każdego z wymienionych aspektów, wymiernie przełoży się na zapotrzebowanie budynku na energię i w efekcie, koszty ogrzewania. Wymiana okien i drzwi, docieplenie ścian czy montaż rekuperacji to kosztowne przedsięwzięcia, jednak możemy być pewni, że przyniosą oszczędności w trakcie eksploatacji budynku. Ponadto obecnie dostępne są dofinansowania termomodernizacji, skierowane do właścicieli starszych budynków (obejmują one również montaż pompy ciepła). Warto skorzystaj z tej okazji!

Czy to się opłaca?

Można śmiało stwierdzić, że każde przedsięwzięcia termomodernizacyjne — włącznie z montażem pompy ciepła w starym domu się opłacają. Oszczędności zobaczymy już w pierwszym sezonie grzewczym. W taki sposób bardzo łatwo obliczyć, kiedy inwestycja się zwróci. Do tego należy dodać regulacje prawne, które są coraz bardziej rygorystyczne dla budynków o niskiej efektywności energetycznej i konwencjonalnych źródeł ciepła.

Artykuł powstał przy współpracy z sklep instalacyjno — hydrauliczny swatt.pl

Dodaj swój komentarz!

avatar