Gepardy w akcji

0
605
Fot. Tyskie Linie Trolejbusowe

Tyskie Linie Trolejbusowe poinformowały, że tylko dwa miasta na całym świecie mogą pochwalić się tzw. Gepardami, czyli nowoczesnymi Solarisami Trollino 12 Electric. Są to Tychy i Gdynia.

Gepardy bardzo łatwo rozpoznać. Mają charakterystyczne zielone tablice rejestracyjne, oznaczające, że to pojazdy elektryczne, ale nie tylko. TLT poinformowało, że tyskie Gepardy mają znak geparda z boku pojazdu. Natomiast gdyńskie z tyłu.

Przypomnijmy, że Gepardy wyruszyły na ulice miasta w połowie kwietnia z okazji 40-tych urodzin trolejbusów w Tychach. Dzięki Gepardom, czyli nowoczesnym elektrobusom ładowanym podczas jazdy bezpośrednio z trolejbusowej sieci trakcyjnej, możemy wyeliminować największą wadę autobusów elektrycznych, jaką jest konieczność postoju na czas ładowania baterii.

To nie koniec nowinek technicznych. Elektronika napędu pojazdu wykonana jest w technologii SIC, czyli węglika krzemu, co bezpośrednio ma przyczynić się do niższego zużycia energii. Nowe trolejbusy mają szereg udogodnień dla pasażerów: są niskopodłogowe, w pełni klimatyzowane, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji pasażerów jest aż czternaście miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi.

Dla bezpieczeństwa pasażerów w Gepardach zamontowano również 9 kamer cyfrowych. Informacje pasażerską o przystankach zapewniają diodowe tablice elektroniczne wykonane w technologii RGB, czyli jednego z modeli przestrzeni barw. Oprócz tego w pojeździe znajdują się ekrany LCD oraz zapowiedzi głosowe wewnątrz i na zewnątrz.

TLT wyjaśniło także genezę powstania nazwy Gepard. Pochodzi ona bezpośrednio od nazwy programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego te pojazdy zostały zakupione.