Michniewicz odkrywa karty – trzech tyszan powołanych na Ligę Narodów

2
842

We wtorek 17 maja selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, Czesław Michniewicz ogłosił listę powołanych na czerwcowe mecze w ramach Ligi Narodów.

Wśród 39 nazwisk, które znajdują się na liście, widnieją nazwiska trzech tyszan: Jakuba Kiwiora, Szymona Żurkowskiego i Arkadiusza Milika.

Jakub Kiwior

Kibiców GKS-u Tychy cieszyć może obecność Jakuba Kiwiora – wychowanka „Trójkolorowych”. Urodzony w 2000 roku obrońca jest absolutnym debiutantem w seniorskiej kadrze Biało-Czerwonych. Dotychczas był powoływany tylko do kadry do lat 21 Macieja Stolarczyka. Kiwior urodził się w Tychach. Swoje pierwsze kroki stawiał w Akademii Piłki Nożnej SMS i GKS, ale mając zaledwie 16 lat musiał opuścić tyski klub na rzecz…Anderlechtu Bruksela. Ekipa „Fiołków” dostrzegła talent Polaka i za 13 tysięcy euro ściągnęła go do swojej drużyny młodzieżowej. W Belgii jednak długo nie pograł. W styczniu 2019 roku trafił do słowackiej Podbrezovy, by już pół roku później przywdziewać koszulkę Żyliny. Od sierpnia 2021 roku reprezentuje barwy włoskiej Spezii, w barwach której rozegrał 21 spotkań w Serie A. Piłkarz charakteryzuje się dobrym rozegraniem piłki lewą nogą oraz możliwością gry jako defensywny pomocnik.

Szymon Żurkowski

Kolejnym z powołanych przez Michniewicza tyszan jest Szymon Żurkowski. Zawodnika urodzonego w 1997 roku z Tychami łączy jednak tylko miejsce urodzenia. Swoją karierę rozwijał w Górniku Zabrze, w barwach którego debiutował w Ekstraklasie, a w styczniu 2019 roku trafił do Fiorentiny. Obecnie znajduje się na wypożyczeniu we włoskim Empoli. Żurkowski wystąpił w 36 meczach, zdobył 6 goli i zaliczył 3 asysty. W przeciwieństwie do Kiwiora, ma na koncie debiut w dorosłej reprezentacji Polski. 25 marca 2022 roku zagrał 90 minut w towarzyskim meczu ze Szkocją w Glasgow.

Arkadiusz Milik 

Jeśli tylko zdrowie mu na to pozwala, możemy mówić o pewniaku do powołania. Podobnie jak w przypadku Żurkowskiego, Milika z Tychami łączy miejsce urodzenia. Piłkarsko dorastał w Katowicach, w barwach tamtejszego Rozwoju. Kolejnym przystankiem w jego karierze był Górnik Zabrze, gdzie debiutował w Ekstraklasie w 2011 roku. Następnie przez Niemcy, Holandię, Włochy trafił do Francji. Dziś reprezentuje barwy Marsylii, dla której w sezonie 2021/2022 zagrał w 36 meczach, zdobył 20 bramek i zaliczył 1 asystę. W reprezentacji Polski Milik debiutował 28 października 2012 roku (W meczu z RPA wygranym przez Polskę 1:0). Od tamtej pory zagrał w 62 meczach w koszulce z „orłem na piersi”, w których zdobył 16 goli.

W czerwcowych meczach Ligi Narodów Polacy zmierzą się z Walią, Holandią i dwukrotnie Belgią. Cała lista powołanych na zgrupowanie dostępna tutaj.

Na zdjęciu: Jakub  Kiwior.

 

Gregory
Gregory

Dobrze dla Kiwiora że szybko opuścił Tychy. Gdyby grał u nas to do tej pory grzałby ławę i wchodziłby na boisko pod koniec meczu na kilka minut. W Tychach niestety nie stawia się na młodych wychowanków.

Adam
Adam

GKS Tychy to taka niszczarka wręcz …kto tu przyjdzie to zalicza zjazd po rowni pochyłej, Zapolnik i Tanzyna na przykład w pore sie zreflektowali i sa dzis w zupelnie innym miejscu.
Akurat to nie nasi wychowankowie ale kliniczny przypadek tego co sie tu dzieje od lat.