Historie tyskich zakładów fotograficznych

0
284

Gościem Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu „Zakład Stoi” będzie Katarzyna Gębarowska – badaczka historii fotografii. Spotkanie odbędzie się 19 maja 2022 roku o godzinie 18:00 na pl. Wolności 1. Poprowadzi je Ewelina Lasota.

„Zakład stoi” to cykl spotkań wokół fotografii zakładowej, który w całości skupia się na  rzemiośle fotograficznym. Organizatorzy porozmawiają o początkach fotografii atelierowej oraz o współczesnej kondycji zakładów fotograficznych. Przyjrzą się fotografii zakładowej z różnych perspektyw: rzemieślników, artystów, kuratorów sztuki. Osobistości zapraszane do muzeum w ramach cyklu pomogą zrozumieć dawną i współczesną specyfikę fotografii usługowej w Tychach. Przeanalizują, jak zmieniała się fotografia portretowa oraz jej użycie, od kieszonkowych „cartes de visite”, którymi obdarowywano się na przełomie XIX i XX wieku, po współczesne zdjęcia biometryczne do dokumentów. W trakcie każdego spotkania zaprezentowane będą wyjątkowe obiekty z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach.

Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Zakład Stoi” gościem tyskiego muzeum będzie Katarzyna Gębarowska – miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, wydawczyni książek i fotografka.

Spotkanie będzie poruszało dość ciekawy wątek. Dlaczego w pewnych okresach fotografia zakładowa bywała domeną kobiet? W Tychach jako jedne z pierwszych swoje zakłady fotograficzne prowadziły Lucyna Kozyra (później wraz z córką jako foto Mira) i Elfryda Morawiec.

Spotkania to część projektu badawczego „Zakład stoi. Historie tyskich zakładów fotograficznych 1934–1990”, realizowanego przez Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach. Rok 1934 jest uwzględniony jako początek osi czasu projektu, ponieważ wówczas w  Tychach przy ulicy ks. Damrota swój zakład fotograficzny otworzył Hans Swoboda. To w nim pracowała Lucyna Kozyra, która zaledwie trzy lata później otworzyła na rynku własne atelier fotograficzne (już jako Kozyra-Wysocka). Oś czasu zamyka rok 1990, kiedy rozwiązała się Wojewódzka Spółdzielnia Pracy Fotografów Zawodowych „Fotoplan”, na gruncie której powstały prywatne studia fotograficzne.

Oprócz rozmowy z gościem autorzy projektu przygotowali dla mieszkańców niespodziankę. Muzeum Miejskie w Tychach zachęca tyszan i tyszanki do sięgnięcia do rodzinnych zbiorów fotografii. Intencją organizatorów jest chęć dotarcia do wspomnień i obrazów, które pozwolą odtworzyć historię fotografii rzemieślniczej w Tychach.