Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe? Jakie wynikają z niego korzyści?

0
185
Mężczyzna za kierownicą - widok z tyłu

Posiadacze pojazdów zobowiązani są do zawarcia umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Zapewnia to im szeroką ochronę w przypadku spowodowania przez nich szkody autem, które zostało ubezpieczone. Co dokładnie daje zawarcie polisy OC? Z jakiego powodu koniecznie jest korzystanie z takiej ochrony?

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest obowiązkowe?

Kwestia obowiązku posiadania ochrony ubezpieczeniowej wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami, nawet jeden dzień bez OC wiąże się dla posiadacza danego pojazdu z wysokimi karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlaczego akurat w przypadku tej polisy ustalono konieczność korzystania ochrony?

W 2020 roku do jednostek policji zgłoszono 23 540 wypadków drogowych i 382 046 kolizji.  Co by się wydarzyło, gdyby nie istniał obowiązek zawarcia umowy OC? W takim przypadku poszkodowani nie mogliby liczyć na natychmiastową wypłatę świadczenia z OC. Możliwe, że w wielu przypadkach czekaliby miesiącami, aż trafią do nich środki, z prostej przyczyny – niewypłacalności sprawcy. Dzięki OC wystarczy, że powiadomią oni ubezpieczyciela o zdarzeniu, a proces likwidacji szkody zostanie rozpoczęty.

Korzystanie z polisy OC przynosi korzyści zarówno poszkodowanemu, jak i  sprawcy. Poszkodowany, może liczyć na szybką wypłatę odszkodowania. Natomiast winowajca, osoba odpowiedzialna za zdarzenie, nie musi pokrywać tego odszkodowania z własnych środków – odpowiedzialność finansową za szkody weźmie na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Co więcej, jeśli sprawca posiadał również autocasco, to z tej polisy mogą być naprawione szkody w jego aucie. Zatem w praktyce, zamiast ponosić często ogromne koszty, winowajca prawdopodobnie zapłaci jedynie wyższą składkę w kolejnym roku obowiązywania ochrony w ramach OC.

Dlatego tak ważne jest, aby dopełniać obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Pamiętajmy, że konieczność zawarcia polisy OC dotyczy nie tylko posiadaczy sprawnych aut. Jeśli samochód stoi w garażu, nie działa, nie jest użytkowany, to i tak należy zawrzeć dla niego umowę OC.

Kiedy ubezpieczenie OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową?

Warto mieć świadomość zasad działania komunikacyjnej polisy OC. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że ochronie podlegają nie tylko szkody, do których dojdzie w wypadku drogowym czy w kolizji. OC obejmuje również takie zdarzenia, które nastąpiły w czasie wsiadania do auta i wysiadania z niego, załadunku i rozładunku pojazdu, a także zatrzymania, garażowania i postoju. Oznacza to, że jeśli zaparkujemy auto np. przed marketem i otwierając drzwi, uderzymy nimi o sąsiedni samochód, to takie zdarzenie również podlegać będzie ochronie.

Kolejna ważna kwestia – OC samochodu jest przypisane do danego pojazdu, co oznacza, że ochrona obejmuje nie tylko zdarzenia spowodowane przez jego posiadacza. Za szkodę może być odpowiedzialny choćby jego syn czy żona i w dalszym ciągu ubezpieczyciel pokryje koszty strat.

Na pewno należy również zwrócić uwagę na fakt, jak szeroką ochronę zapewnia komunikacyjne OC poszkodowanym. Sumy gwarancyjne wynoszą 5,21 mln euro za szkody osobowe i 1,05 mln euro za szkody majątkowe. Są to kwoty dla jednego zdarzenia, a nie dla jednego poszkodowanego. Z OC nie tylko może być naprawiony pojazd tego, kto poniósł szkodę. Taka osoba może również otrzymać odszkodowanie z tytułu innych przedmiotów uszkodzonych w zdarzeniu (np. smartfona), ze względu na utracone zarobki, na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, ale nie tylko. Warto mieć świadomość, o jakie odszkodowania może się ubiegać poszkodowany i w jakich przypadkach może liczyć na świadczenie.

Każdy kierowca powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC – to słuszny krok, mając na uwadze nie tylko poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, ale także własne środki finansowe i odpowiedzialność za wypadki i kolizje.

Źródła:
https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html