Ile kosztuje łazienkowe ogrzewanie podłogowe?

0
508
Łazienka w wanną wolnostojącą

Ogrzewanie podłogowe to stale zyskujące na popularności rozwiązanie, będące wygodną i praktyczną alternatywą dla tradycyjnych grzejników. Nowoczesne ogrzewanie podłogowe stosowane jest zarówno w domach, jak i mieszkaniach, a jego walory przekonują do większą liczbę osób. Z jakimi kosztami wiąże się montaż łazienkowego ogrzewania podłogowego? Cena instalacji zależna jest od kilku podstawowych czynników.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Łazienkę w domu lub mieszkaniu możemy ogrzać za pomocą dwóch dostępnych rodzajów ogrzewania podłogowego. Pierwszym z nich jest wodne ogrzewanie podłogowe, wykonywane z polietylenowych lub miedzianych rur, rozmieszczonych równomiernie pod podłogą.

Drugim rodzajem ogrzewania podłogowego jest to elektryczne. Jego najważniejszą zaletą jest duża swoboda i komfort użytkowania. Ogrzewanie możemy bowiem włączać w dowolnym momencie, niezależnie od pory roku czy temperatury. Ogrzewanie elektryczne wykonywane jest przy użyciu specjalnych kabli, mat lub folii grzewczych. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą wydajnością i ceną.

Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego

Instalacje podłogowe to rozwiązanie, które pozwala na znaczne zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem domu lub mieszkania. Nowoczesny rodzaj ogrzewania pozwala na równomierne ogrzanie całego pomieszczenia, zapewniając tym samym wyjątkowy komfort użytkowania łazienki. Ważnym walorem ogrzewania podłogowego jest także jego wpływ na estetykę pomieszczenia. Rozwiązanie to pozwala bowiem na ukrycie elementów grzewczych pod podłogą.

Od czego zależny jest koszt instalacji podłogowej?

Aby oszacować koszt ogrzewania podłogowego w łazience, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy zmierzyć metraż naszej łazienki. Im większa jest bowiem powierzchnia montażu instalacji, tym wyższe będą jego koszty.

Wykonanie ogrzewania podłogowego musimy zlecić profesjonalnej ekipie fachowców. Koszty, które będziemy musieli ponieść, są więc ściśle związane z cennikiem usług, ustalonym przez wybraną przez nas grupę specjalistów. Na cenę robocizny składa się z kolei liczba osób pracujących przy instalacji, poziom ich umiejętności oraz doświadczenie. Warto również wiedzieć, że cena usługi jest różna w poszczególnych województwach naszego kraju. Z największymi kosztami muszą liczyć się mieszkańcy województw małopolskiego, mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego, z kolei na najniższe ceny mogą przygotować się osoby zamieszkujące województwo podkarpackie oraz województwo świętokrzyskie.

Istotnym aspektem wpływającym na ostateczną cenę instalacji ogrzewania podłogowego jest także jego rodzaj. To czy wybierzemy ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy wodne będzie miało znaczący wpływ na koszty, które zmuszeni będziemy ponieść.

Do końcowej ceny musimy także doliczyć dodatkowe materiały budowlane, takie jak styropian czy folia aluminiowa podłogowa oraz sterownik i niezbędną automatykę. W przypadku ogrzewania wodnego, cena niezbędnych materiałów to około 20 zł/m2, natomiast robocizna 0 około 30–40 zł/m2. Niezbędne elementy dodatkowe, takie jak sterownik oraz automatyka kotłowa to koszt rzędu 2 do 3 tysięcy złotych.

W przypadku ogrzewania elektrycznego instalacja kotłowni nie jest konieczna. Cena wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania instalacji to 80-200 zł/m2. Do tego należy doliczyć robociznę – podobną jak w przypadku montażu instalacji wodnej – oraz koszt termostatu, wahający się w granicach 100 do 500 złotych.