Przed 30. Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy: HRAP na jubileusz

0
709

Co to jest HRAP? To Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich, która po raz kolejny zagra w Tychach z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niewiele osób wie, że HRAP powstała w Tychach, ma tutaj swoją siedzibę, a na jej logo jest napis: „Tychy 2003”. Rok 2022 przyniesie nie tylko jubileuszowe, 30. wydanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale i 20-lecie działalności Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich.

Rozmawiamy z Mariuszem Gabrkiem szefem tyskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

♦ WOŚP gra w Tychach od w 1994 roku, czyli od drugiego ogólnopolskiego finału. Jak wyglądała organizacja pierwszych zbiórek?

Mariusz Gabrek: Na początku lat 90. byłem związany kabaretem i któregoś dnia rzuciłem hasło, by wystąpić z okazji WOŚP i zrobić w Tychach uliczną kwestę. Oczywiście wtedy wyglądało to zupełnie inaczej niż teraz… Serduszka dostaliśmy ze sztabu w Katowicach. Było ich około tysiąca, a teraz taką ilość otrzymuje jeden wolontariusz. Nasz sztab liczył wtedy 8 osób, a dzisiaj mamy około 200 wolontariuszy kwestujących na ulicach, do tego kilkanaście osób pomaga nam w liczeniu pieniędzy i spora grupa jest zaangażowana w organizację różnych wydarzeń i meczu hokejowego – w sumie będzie około 300-350 osób. Pamiętam, że podczas pierwszej edycji Orkiestry zaprosiliśmy dziennikarzy na liczenie pieniędzy. Było to jeszcze przed denominacją złotego i kiedy w sztabie, który znajdował się w hotelu „Tychy”, wysypaliśmy pieniądze skarbonki, duży stół był wypełniony banknotami na wysokość jednego metra. Robiło to piorunujące wrażenie.

♦ Tym, co wyróżnia tyską Orkiestrę jest akcent hokejowy. Jak to się stało, że „Hokej z Gwiazdami” zastąpił „Gwiazdy na Gwiazdkę”?

MG: W „Gwiazdach na Gwiazdkę” grali znani hokeiści, wychowankowie GKS Tychy. Podczas jednego z finałów WOŚP, razem z Robertem Janowskim wymyśliliśmy przy kawie, by wykorzystując w Tychach wielkie zainteresowanie hokejem, do gry zaprosić artystów, dziennikarzy i zorganizować mecz w ramach Orkiestry. Zaczęliśmy dzwonić, mailować. Na pierwszy mecz przyjechała… piłkarska reprezentacja polskich artystów, jednak już rok później z tej grupy wyłoniła się drużyna hokejowa i w 2003 roku odbył się mecz pod nowym szyldem – Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich.

♦ W piłkę można pograć, ale z hokejem jest trudniej.

MG: Znaleźć artystów teatru, estrady, filmu czy telewizji, którzy potrafią jeździć na łyżwach, nie mówiąc już o grze w hokeja nie było łatwo ani wtedy, ani teraz. Jest to w miarę stała grupa – przez reprezentację przewinęło się do tej pory ponad 40 zawodniczek i zawodników. Na szczęście cały czas pojawiają się nowi, także tacy, którzy odkrywają w sobie hokejowy talent, jak Maciej Maleńczuk, którego debiutancki mecz w Bytomiu był jak marzenie – zdobył trzy gole! Dołączają też do nas artyści, którzy kiedyś grali w hokeja, jak aktorzy Wojtek Niemczyk czy Wojciech Wojciechowski. Dodam, iż od początku jest ze mną Wiesław Tupaczewski, założyciel kabaretu OT.TO.

♦ Jak zorganizowany jest HRAP?

MG: Żartując można powiedzieć, że już przeszliśmy na zawodowstwo, bo staliśmy się ekipą sportową. Raz w roku mamy trzydniowe zgrupowanie i o ile wcześniej na meczach spotykaliśmy się raz w roku, właśnie w Tychach, o tyle teraz średnio gramy 6-7 razy w roku. To właśnie Tychy zostały wybrane na miejsce pierwszego, historycznego i międzynarodowego meczu hokejowego polskich artystów z drużyną gwiazd czeskich – HC Olymp Praga, w barwach której wystąpił m.in. były premier Czech Mirek Topolanek.

♦ Swego czasu grał pan w kabarecie, napisał i wyreżyserował spektakl muzyczny „Z miłością jej do twarzy”, współpracował pan z organizatorami Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Podobno teraz przyszła kolej na film…

♦ Miniony rok był specyficzny z uwagi na obostrzenia, ale odnotowałem swój udział w filmie o kardynale Stefanie Wyszyńskim „Prorok”, którego premierę zapanowano na przyszły rok. Gram w nim księdza. Zagrałem też epizod w serialu „Papiery na szczęście” i czekam na premierę wyprodukowanego przez Netflix serialu „Erynie” z Marcinem Dorocińskim i Pawłem Delągiem. Występuję tam w roli dziennikarza.

♦ Na 30 stycznia zaplanowano jubileuszowe, 30. wydania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A kiedy mecz hokejowy?

MG: Tydzień wcześniej – 22 stycznia. Dzięki temu, że pojawił się sponsor tytularny, impreza odbędzie się pod nazwą „Taxus Arbor Hokej z Gwiazdami”. A Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich zmierzy się z TVN24. Impreza upłynie pod znakiem debiutów, bo po raz pierwszy na tafli Stadionu Zimowego pojawią się ludzie estrady – Maciej Maleńczuk, Ewelina Lisowska, Piotr Kupicha, aktorzy – Mateusz Dewera, Wojciech Niemczyk, Wojciech Wojciechowski. Będzie też wielu innych osób znanych z poprzednich edycji, a wśród nich rzecz jasna Mariusz Czerkawski. Natomiast w ekipie TVN 24 wystąpią m.in. Arleta Zalewska, Robert Kantera, Wojciech Zawioła, Dariusz Łapiński. Prace nad przygotowaniem imprezy oraz tyskiego finału są w toku i będzie jeszcze kilka niespodzianek.