5 lat Tyskiej Galerii Sportu. Zaproszenie na konferencję

0
130

W tym roku mija 5 lat od powstania Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego. To znakomita okazja, aby w gronie ekspertów oraz tych, którzy odwiedzają muzea, zwłaszcza sportowe, wymienić się doświadczeniami i pomysłami, jak atrakcyjnie prezentować sportowe historie w muzeum.

Muzeum Miejskie w Tychach wraz z prezydentem Miasta Tychy, który jest honorowym patronatem wydarzenia, zaprasza  21 października 2021 (czwartek) na konferencję  popularnonaukową „Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją i narracją”. Tematem  konferencji będzie unikatowość wystaw o sporcie. Zaproszeni goście skoncentrują się wokół tego, jak interesująco opowiadać o sporcie w świecie nowych technologii i nowego odbiorcy, ale poruszane będą też kwestie m.in. lokalizacji muzeum sportowego jako ważnego problemu komunikacji z odbiorcami.

Wśród prelegentów są dr hab. Dariusz Słapek (prof. Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, twórca Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu), Sebastian Glica (kierownik Muzeum Sportu i Turystyki, oddziału Muzeum Miasta Łodzi), Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), Dariusz Kortko (wieloletni redaktor naczelny katowickiej „Gazety Wyborczej”).

Dopełnieniem konferencji będzie panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy” z udziałem prelegentów, zaproszonych gości i publiczności, moderowany przez Piotra Żelaznego, redaktora naczelnego magazynu „Kopalnia – Sztuka Futbolu”.

Program konferencji:

10.00 Otwarcie konferencji

10.10 Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach) „Tychy i Górny Śląsk jako kopalnia sportowych tematów. O wystawie stałej Tyskiej Galerii Sportu”
10.30 dr hab. Dariusz Słapek (Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie) „Rekonstrukcja historyczna w muzeum sportu”
10.50 Sebastian Glica (Muzeum Sportu i Turystyki, oddział Muzeum Miasta Łodzi) „Miejskie muzeum sportu a klubowe antagonizmy na przykładzie łódzkim”
11.10 Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) „Budowanie kolekcji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”

11.50–12.00 Przerwa

12.00 Piotr Zawadzki (kierownik Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach) „Wyzwania dla twórców, wyzwania dla widzów. O działaniach Tyskiej Galerii Sportu na przestrzeni 5 lat”
12.20 Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa) „Jak stworzyć ekspozycję opowiadającą o sporcie”
12.40 Dariusz Kortko (redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”) „Jak opowiadać historie. Czy muzealnicy mogą nauczyć się czegoś od reporterów?”
13.00 panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy”. Moderator: Piotr Żelazny („Kopalnia – Sztuka Futbolu”)

14.00 Zakończenie konferencji

Konferencja odbędzie się w Tyskiej Galerii Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy. Zapisy (liczba uczestników ograniczona): 515 717 430, k.hajduk@tgs.tychy.pl. Wstęp wolny.

Dodaj swój komentarz!

avatar